Zwiększenie bezpieczeństwa w terapii schorzeń kardiologicznych. Nowy projekt badawczy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 21:50
U prawie 5 mln pacjentów po zabiegach niekardiologicznych dochodzi do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych powodujących m.in. zawały czy uszkodzenia mięśnia sercowego. Konsekwencje tego są tragiczne. Szansę na poprawę sytuacji daje projekt badawczy prowadzony przez prof. dr. hab. med. Wojciecha Szczeklika, mający zwiększyć bezpieczeństwo terapii w schorzeniach kardiologicznych. Jest to naukowa odpowiedź na problem rosnącego zagrożenia w chorobach serca.
Projekt prowadzony przez prof. Wojciecha Szczeklika ma zwiększyć bezpieczeństwo terapii w schorzeniach kardiologicznych
Projekt prowadzony przez prof. Wojciecha Szczeklika ma zwiększyć bezpieczeństwo terapii w schorzeniach kardiologicznychFoto: Africa Studio/Shutterstock

Poważne powikłania sercowo-naczyniowe 

U prawie 5 mln pacjentów po zabiegach niekardiologicznych dochodzi do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych dających między innymi zawały czy uszkodzenia mięśnia sercowego. Konsekwencje tego są tragiczne: ponad milion zgonów rocznie. - Jeżeli pacjent jest młody, zdrowy i przechodzi operację, to ryzyko, że coś się stanie w trakcie zabiegu i po nim jest zupełnie minimalne, ale jeżeli pacjent jest schorowany, w podeszłym wieku i przechodzi duży zabieg, to musimy się skupić na indywidualnym tym ryzyku pacjenta, żeby wykryć powikłania po zabiegu - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

Ryzyko powikłań 

Założenie, że ryzyko powikłań w okresie okołooperacyjnym zależy od stanu pacjenta przed operacją, częstości występowania chorób współistniejących, a także pilności wykonania zabiegu, jego rodzaju i czasu trwania operacji. - To są czynniki, które wpływają na finalny rezultat i na możliwość powikłań. Bardzo duże znaczenie ma pilność zabiegu, czyli jeżeli zabieg jest wykonywany na szybko z przyczyn ratujących życie czy wymagający szybkiej interwencji, to są zabiegi podwyższonego ryzyka i ryzyko późniejszych powikłań - wyjaśnia prof. Wojciech Szczeklik. 

Jak podkreśla rozmówca Artura Wolskiego, najczęstszą przyczyną śmierci pooperacyjnej są zaburzenia kardiologiczne. - Należy do nich zawał serca. Do naczyniowych powikłań należą udary po zabiegach, ale też mamy do czynienia z powikłaniami niemymi, które trudno jest wykryć i równocześnie źle wpływają na rokowanie naszych chorych i do nich należy m.in. niedokrwienie serca mięśnia sercowego po zabiegu - słyszymy w audycji. 

. 

Zastosowanie iwabradyny 

Iwabradyna jest nowoczesnym lekiem stosowanym w chorobach układu sercowo-naczyniowego, w terapii dławicy piersiowej oraz przewlekłej niewydolności serca. Mechanizm jej działania polega na blokowaniu prądu IF w węźle zatokowo-przedsionkowym. Przekłada się to na zmniejszenie częstości rytmu serca. - Jedną z przyczyn, które powodują zaburzenia kardiologiczne w trakcie i po zabiegu chirurgicznym, jest to, że dochodzi do przyspieszonego bicia serca i tachykardii - mówi gość Jedynki. - My chcemy zbadać, czy zwolnienie akcji serca pooperacyjnie Iwabradyną, może spowodować, że tych powikłań sercowych będzie okołooperacyjnie mniej i finalnie mniej zgonów po zabiegach kardiochirurgicznych - podkreśla. 

Jak dodaje prof. Wojciech Szczeklik w badaniach wezmą udział osoby powyżej 45. roku życia z występującymi czynnikami ryzyka powikłań pooperacyjnych. - To osoby, które mają np. choroby sercowo-naczyniowe, są po udarze czy mają miażdżycę kończyn dolnych albo osoby, które mają czynniki ryzyka wystąpienia tej choroby, czyli są palaczami, mają nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę - mówi. 

Posłuchaj
18:52 Jedynka/Eureka 28.04.2022.mp3 Bezpieczeństwo terapii w schorzeniach kardiologicznych (Eureka/Jedynka)

 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski 

Gość: prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik (Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, anestezjolog, internista i immunolog)

Data emisji: 28.04.2022 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans

Czytaj także

Alergia - palący problem w Polsce. Jak go rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 19:55
Przed tegorocznym Światowym Tygodniem Alergii, trwającym do 19 czerwca, opublikowano najnowsze wyniki badania "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce". W zależności od regionu i płci obecność objawów alergii deklaruje nawet do 40 proc. badanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tańczące serce" wspomaga kardiologów. Badania polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 21:09
"Tańczące serce" to matematyczna metoda opracowana przez polskich naukowców, która wspomaga kardiologów. Jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w kardiologii jest badanie EKG, które pokazuje bioelektryczną aktywność serca i umożliwia ocenę jego pracy i wykrycie jej zaburzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Byliśmy szaleńcami, nie bogami". Wspomnienie prof. Mariana Zembali

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 21:48
Odszedł jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, który jako pierwszy w kraju przeszczepił choremu płucoserce. Wraz z prof. Zbigniewem Religą przeprowadzał najtrudniejsze operacje serca. Podkreślał siłę empatii jako podstawowego atrybutu zawodu lekarza. Studentom mówił: "Jeżeli nie masz w sobie empatii, to broń Boże nie wybieraj zawodu lekarza czy pielęgniarki".
rozwiń zwiń