Ekspert o naszym bezpieczeństwie i sieci 5G. "Jesteśmy zabezpieczeni"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 21:05
- Sieć 5G jest kolejną realizacją bezprzewodowej telekomunikacji (…). Z każdą generacją zwiększamy częstotliwość, żeby dawać więcej możliwości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu. Czy obawy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego używanego w tej technologii są bezpodstawne?
W Polsce szybko postępuje budowa infrastruktury niezbędnej do obsługi łączności w technologii 5G
W Polsce szybko postępuje budowa infrastruktury niezbędnej do obsługi łączności w technologii 5GFoto: Fit Ztudio/Shutterstock
  • Prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, nasz ekspert, jest prezesem Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu. Przez wiele lat był badaczem z Wojskowego Instytutu Medycznego i Instytutu Elektrotechniki w Warszawie, który zajmuje się teorią pola elektromagnetycznego i wpływem promieniowania elektromagnetycznego na organizm.
  • Z opublikowanego w zeszłym roku raportu "Postawy Polaków wobec pola elektromagnetycznego oraz nowych technologii" wynika, że niemal połowa Polaków nie wie, czym jest pole elektromagnetyczne (PEM).
  • Jak przekonują autorzy badania, jest to główną przyczyną powstawania mitów dotyczących oddziaływania pola elektromagnetycznego na zdrowie i życie człowieka. Tak też jest w przypadku obaw przed technologią 5G.

Jak zauważa prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, w przypadku sieci 5G pojawiają się takie możliwości, jak na przykład: o wiele szybsza transmisja danych i małe opóźnienie sygnału przesyłanego do odbiorcy.

Duża zmiana konfiguracji

Prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk przyznaje, że "sieć 5G będzie odznaczała się dość dużą zmianą konfiguracji".

- Odchodzimy od wież bazowych, czyli tych ogromnych masztów, które niepokoiły wiele osób. Przechodzimy na anteny, które są wokół nas. W infrastrukturze 5G wszystko zależy od inwencji projektantów budynków, ulic i miasta, gdzie będą umieszczali anteny. Może być tak cudownie, że tych anten nie będzie w ogóle widać, mimo że one będą z nami - wyjaśnia ekspert Jedynki.

Pole elektromagnetyczne i sieć 5G

Od wielu miesięcy, z krótką przerwą spowodowaną pandemią, toczy się walka o sieć 5G. Przeciwnicy tej technologii rozpowszechniają obawy, że przyjęte ograniczenia poziomu emisji pola elektromagnetycznego są niewystarczające. - Te protesty wynikają z przypisania technologii 5G jakiejś niemalże diabolicznej mocy. Z punktu widzenia fizyki 5G to cały czas ta sama telekomunikacja oparta o pole elektromagnetyczne. Tylko że sygnały są przesyłane z różną częstotliwością - mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk.

- Unormowania są tak skonstruowane, aby to pole elektromagnetyczne było kilkadziesiąt razy mniejsze od tego, które mogłoby ewentualnie podgrzać tkankę organizmu w sposób, jak mówią lekarze, lekko szkodliwy. Tzn. takim kryterium jest 1 stopień Celsjusza i podgrzanie o ten stopień może budzić niepokój. Te ograniczenia uniemożliwiają wykorzystanie pola elektromagnetycznego (…). Jeżeli chodzi o normy, to jesteśmy totalnie zabezpieczeni - dodaje prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk.

Ponadto w audycji:

"Elektronika - by żyło się łatwiej" - innowacyjne opracowania uczniów szkół średnich

Rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs skierowany do uczniów szkół średnich o zainteresowaniach technicznych na technologie i urządzenia, które mogą znaleźć praktyczne zastosowanie. O niezwykłych pomysłach uczniów szkół i skonstruowanych przez nich innowacyjnych urządzeniach opowiedział organizator konkursu - prof. Dariusz Kania, dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Posłuchaj
23:58 2022_05_09 19_30_00_PR1_Eureka.mp3 Ekspert o naszym bezpieczeństwie i sieci 5G. "Jesteśmy totalnie zabezpieczeni" (Jedynka/Eureka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk (prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu), prof. Dariusz Kania (dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej)

Data emisji: 9.05.2022 

Godzina emisji: 19.30

DS

Czytaj także

Budowa sieci 5G. Większość Polaków nie chce masztów koło domu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 08:12
23 proc. z nas nie chce korzystać z 5G, ale to maszt w pobliżu domu straszy dużo więcej osób. Trzeba edukować – apeluje organizacja zrzeszająca telekomy - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje związane z łącznością mobilną bez decyzji środowiskowych. Rząd chce ułatwić budowę sieci 5G

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 13:51
Instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, mające na celu rozwój sieci mobilnej w Polsce, m.in. 5G, będą wyłączone z konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - przewiduje projekt rozporządzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet szóstej generacji. Trwają prace polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 17:00
Polscy naukowcy pracują nad internetem szóstej generacji. W czasie gdy w świecie dalej toczą się spory o 5G, następne kraje, w tym Polska, dołączają do wyścigu o kolejną generację. Czy jest się czego obawiać? Czy nowy internet jest nam w ogóle potrzebny? 
rozwiń zwiń