Ktoś z Polski poleci wkrótce w kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 20:47
Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła rekrutację do misji załogowych. Zgłosiło się do niej aż 500 kandydatów z Polski. - Do drugiego etapu zakwalifikowały się 22 osoby. Miejmy nadzieję, że ktoś z tej grupy poleci na orbitę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.
Polska 10 lat temu została członkiem Europejskiej Agencji Komicznej ESA
Polska 10 lat temu została członkiem Europejskiej Agencji Komicznej ESAFoto: Mechanik/Shutterstock
  • Rok 2022 przypomina, że 10 lat temu Polska została członkiem Europejskiej Agencji Komicznej (ESA).
  • Ludzkość chce wrócić na Księżyc, nadal niespełnione jest też marzenie o lądowaniu człowieka na Marsie. Czy w tych misjach wezmą udział Polacy?
  • Niedawno ESA przeprowadziła rekrutację do misji załogowych. Do udziału w programie zgłosiło ponad dwadzieścia tysięcy osób z całej Europy, w tym pięćset z Polski. Do następnego etapu zakwalifikowało się 22 Polaków.

Czy wkrótce dowiemy się, że nasz rodak poleci w przestrzeń kosmiczną? - W tym roku jeszcze nie dowiemy się tego, ponieważ selekcja będzie trwała dłużej. Jednak już dowiedzieliśmy się, że spośród tych 500 kandydatów 22 osoby zakwalifikowały się do drugiego etapu (…). To jest bardzo dobry wynik. Na spotkaniach ESA koledzy z innych krajów gratulowali mi tego rezultatu. Miejmy nadzieję, że ktoś z tej grupy poleci na orbitę - komentuje Grzegorz Wrochna.

- Eliminacje były niesamowicie trudne. Rozmawiałem z jedną z tych osób i miałem wrażenie, że to były wręcz mentalne tortury. Podam przykładowe ćwiczenie, które musiała wykonać dana osoba: po wysłuchaniu ciągu liczb o nieznanej długości, nagle przerwanym, musiała powtórzyć ostatnie sześć liczb w odwrotnej kolejności - słyszymy.

Znaczące osiągnięcia polskich firm

ESA ma wiele planów związanych z eksploracją kosmosu. - Musimy bardzo kompleksowo rozwijać sektor kosmiczny, bo dzisiaj jest to po prostu ważna gałąź gospodarki. Tych technologii kosmicznych potrzebujemy w bardzo wielu dziedzinach życia, dlatego musimy rozwijać telekomunikację, nawigację i obserwację Ziemi - twierdzi Grzegorz Wrochna.

- Bardzo ważnym kierunkiem będzie lepsze wykorzystanie danych satelitarnych. Tutaj Polska ma duże osiągnięcia. Polskie firmy prowadzą jedno z czterech centrów danych satelitarnych ESA, wykorzystujących dane unijnego systemu Copernicus. Natomiast jedna z polskich firm wygrała przetarg na Narodowe Centrum Danych Satelitarnych Niemiec. Jest to dziedzina, w której możemy pochwalić się niemalże prymatem w Europie - dodaje.

Grzegorz Wrochna zaznacza jednak, że "ciągle jeszcze nie wykorzystujemy w pełni tego potencjału, jaki dają nam dane satelitarne".

Górnictwo kosmiczne

Grzegorz Wrochna przyznaje, że kolejnym kierunkiem, który bardzo intensywnie rozwija się w naszym kraju, jest różnego rodzaju aparatura. - Myślę, że nasze firmy są w tej chwili zdolne do zbudowania niewielkiego łazika z możliwościami próbkowania powierzchni Księżyca - mówi.

- Z pomocą NASA moglibyśmy zrealizować małą misję na Księżyc. Dzisiaj jest to o tyle ważne, że coraz więcej krajów planuje wykorzystanie Księżyca do różnych celów i budowę tam stałych baz. One muszą być z czegoś budowane, a taniej będzie pozyskać surowce z Księżyca, niż przywozić je z Ziemi. W ten sposób zaczynamy nową epokę wykorzystania kosmosu, tj. górnictwo kosmiczne. Polska może być jednym z krajów, które odegrają w tym ważną rolę - uważa ekspert.

Ponadto w audycji:

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - antropolodzy, archeolodzy oraz artyści z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych - wykonali rekonstrukcje głów dwóch mężczyzn i kobiety sprzed 400 lat. Za podstawę badań posłużyły czaszki znajdujące się w Muzeum Miejskim w Budziszynie w Saksonii, za naszą zachodnią granicą.

Czaszki znalezione zostały w grodzisku średniowiecznym w Göda w Górnych Łużycach na pograniczu polsko-niemieckim. Czego dowiedzieliśmy się o Słowianach z tych terenów, żyjących przeszło cztery wieku temu? Opowiedział o tym dr Paweł Konczewski, archeolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.   

Posłuchaj
23:47 2022_05_10 19_30_31_PR1_Eureka.mp3 Ktoś z Polski poleci wkrótce w kosmos? (Jedynka/Eureka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak 

Goście: Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA), dr Paweł Konczewski (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Data emisji: 10.05.2022 

Godzina emisji: 19.30

DS

Czytaj także

Czy świerk i sosna znikną z polskich lasów?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 21:30
Jak może wyglądać polski las za kilkadziesiąt lat? - Dzisiaj mogę powiedzieć, że będziemy mieli bardziej południowoeuropejskie składy gatunkowe drzewostanów. Przewidujemy, że to będzie większy udział gatunków liściastych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr inż. Marek Ksepko, zastępca dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Białymstoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewydolność serca - czym jest to schorzenie i jak się je leczy?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 20:30
Ciągłe uczucie zmęczenia, problemy z pokonaniem schodów, obrzęki kostek, senność po jedzeniu, nocny kaszel, duszności podczas wysiłku - to charakterystyczne objawy niewydolności serca. Na czym polega schorzenie i jak je leczyć? 
rozwiń zwiń