X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzieje Polski. "Bez chrztu nie byłoby narodu"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 19:11
- Jakaś forma politycznej organizacji, w której większa, ponadplemienna społeczność jest poddana strukturze władzy, musiała istnieć już przed 966 rokiem. Inaczej nie byłoby decyzji o chrzcie, a także Gniezna. Ale o narodzie trudno jeszcze mówić - wyjaśnia prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Dzieje Polski. "Bez chrztu nie byłoby narodu" (Historia żywa/Jedynka)
- Misja św. Wojciecha rozpoczęła się szybciej niż kultura wysoka w Polsce. Ta idea misji związana z przynależnością do nowego kręgu kulturowego, nowej wspólnoty chrześcijańskiej tworzy najgłębszą część kultury, tego, co wspólnie zaczęło być uprawiane - prof. Andrzej Nowak
- Misja św. Wojciecha rozpoczęła się szybciej niż kultura wysoka w Polsce. Ta idea misji związana z przynależnością do nowego kręgu kulturowego, nowej wspólnoty chrześcijańskiej tworzy najgłębszą część kultury, tego, co wspólnie zaczęło być uprawiane - prof. Andrzej NowakFoto: polona.pl / domena publiczna

Historyk podkreśla, że przezwyciężenie podziałów plemiennych - każde ufundowane było przecież na oddzielnej religii, odrębnej strukturze politycznej - możliwe było dopiero dzięki pracy kultury - uprawy ducha. - To wypełnienie przestrzeni symbolicznej znakami rozpoznawalnymi najpierw dla elity, a następnie coraz szerszych kręgów społecznych wspólnoty. Takimi symbolami są chrzest, Mieszko i Dobrawa, a za nimi św. Wojciech i uznanie jego misji w skali międzynarodowej. Ta wspólnota jest od X wieku budowana - mówi prof. Andrzej Nowak.

Ekspert dodaje, że pojęcie narodu pojawia się w języku greckim i łacińskim odsyłając nas do starożytności. Jednak wspólnot narodowych, które by trwały od tamtego czasu do dziś jest niewiele - mówimy o narodzie żydowskim i ormiańskim. - Ale w większości narody, które znamy współcześnie, rodzą się dopiero w chrześcijańskiej Europie - wyjaśnia gość Doroty Truszczak.

Czy jednak wszystkie narody poczynały się w momencie chrztu? Jaką rolę w tworzeniu wspólnoty narodowej odgrywa jezyk? Jakie idee jednoczenia narodów pod wspólnym berłem przetaczały się przez Europę i jak zobowiązanie Mieszka I do obrony chrześcijańskiej cywilizacji odbiło się na losach Polski? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawiamy także o pierwszym okresie wprowadzania chrześcijaństwa w Polsce i znaczeniu zjazdu gnieźnieńskiego.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk i publicysta związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, znawca historii Europy Wschodniej XIX-XX wieku i stosunków polsko-rosyjskich, autora dzieła "Dzieje Polski" - ukazały już dwa jego tomy)

Data emisji: 2.04.2016

Godzina emisji: 15.10

asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ślub Mieszka i Dobrawy. "Dla historyków nie miał sensu"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 18:00
- Moim zdaniem jedynym wyjaśnieniem tego ślubu jest fakt, że Czechom zabrakło niewolników. Podbili wszystko, co się dało, bez stawania na odcisk potężnym sąsiadom - mówi Kamil Janicki.
rozwiń zwiń