Stosunki polsko-sowieckie w latach 1945-49

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 16:40
22 lipca 1944 roku Radio Moskwa podało, że powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) w Chełmie.
Audio
  • Stosunki polsko-sowieckie w latach 1945-49 (Historia żywa/Jedynka)
Fragment reprodukcji manifestu PKWN
Fragment reprodukcji manifestu PKWN Foto: PAI/PAP

Chełm to było pierwsze miasto polskie na zachód od linii Curzona zajęte przez Armię Czerwoną w ofensywie białoruskiej. To Józef Stalin zadecydował o powołaniu tego tymczasowego organu władzy wykonawczej w Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze wyzwalanym spod okupacji niemieckiej.

Tak naprawdę, pierwsi członkowie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego dotarli do Lublina bezpośrednio z Moskwy dopiero kilka dni później. Bo to w stolicy Związku Sowieckiego powstał ten marionetkowy rząd zdominowany przez polskich komunistów. Nazwa PKWN była wzorowana na powstałym w 1943 pod przewodnictwem de Gaulle’a Francuskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego. Nazwę osobiście zatwierdził Stalin, wpływając także na skład komitetu.

Czy to był początek sowietyzacji Polski, którego ważnym momentem były sfałszowane wybory 1946 roku, a następnie zjazd zjednoczeniowy PPS i PPR? O stosunkach polsko-sowieckich w latach 1945-49 mówił w audycji prof. Andrzej Nowak, sowietolog.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana", członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 6.08.2016

Godzina emisji: 15.10

ab/pg

Czytaj także

Stosunki polsko-sowieckie w latach 1939-1941

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 13:10
23 sierpnia 1939 roku został podpisany pakt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki z Sowietami w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 16:30
Utworzony po wybuchu II wojny światowej polski rząd emigracyjny początkowo miał podobny stosunek do Niemiec i do Związku Sowieckiego.
rozwiń zwiń