Od stanu wojennego do okrągłego stołu. Zmarnowana dekada?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 16:00
- Zrealizowano ten scenariusz na którym Moskwie zależało. Gen. Jaruzelski sam siłami wojska, milicji rozprawił się z "Solidarnością" - podkreśla prof. Nowak. Jak potoczyłyby się losy naszego kraju, gdyby doszło do wejścia sowieckich żołnierzy do Polski?
Audio
  • Od stanu wojennego do okrągłego stołu. Zmarnowana dekada? (Historia żywa/Jedynka)
W muzeum Izby Pamięci KWK Wujek w Katowicach została 13.09.2015 otwarta wystawa pt. Nasz duszpasterz i my. Ks. Jerzy Popiełuszko w fotografii Jerzego Szóstki. Wystawa towarzyszyła startowi X Pielgrzymki Biegowej Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego do grobu ks. Jerzego Popiełuszki
W muzeum Izby Pamięci KWK Wujek w Katowicach została 13.09.2015 otwarta wystawa pt. "Nasz duszpasterz i my. Ks. Jerzy Popiełuszko w fotografii Jerzego Szóstki". Wystawa towarzyszyła startowi X Pielgrzymki Biegowej Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego do grobu ks. Jerzego PopiełuszkiFoto: PAP/Marek Zimny

Jak zauważa gość Doroty Truszczak, gdyby doszło do wkroczenia radzieckich wojsk do Polski stałoby się to, czego towarzysze radzieccy się obawiali. Scenariusz dalszych wydarzeń wymknąłby się spod kontroli Warszawy i Moskwy - ocenia prof. Andrzej Nowak. 

>>> Stan wojenny - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia <<<

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele której stanął gen. Wojciech Jaruzelski objęła rządy. Kilka tysięcy działaczy "Solidarności" internowano. W kopalni "Wujek" dziewięciu górników poniosło śmierć z powodu akcji ZOMO. 

Nastąpiły lata stagnacji. W drugiej połowie lat 80. z dojściem do władzy w ZSRR Michaiła Gorbaczowa pojawiła się głasnost i pieriestrojka. Zmienia się także sytuacja w Polsce. W jakim stopniu pod wpływem Moskwy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana". Od października 2015 roku profesor jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 10.09.2016

Godzina emisji: 15.12

gs/mp

Czytaj także

Stosunki polsko-sowieckie za czasów Władysława Gomułki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 16:00
"Nikt dobrego słowa pod naszym adresem nie powiedział", zanotował Bolesław Bierut, wspominając naradę PZPR, na której omawiano referat Nikity Chruszczowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epoka Gierka. Co przyniosła Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 16:30
"Pomożecie…"  - to pamiętne słowo padło podczas spotkania nowego I sekretarza PZPR Edwarda Gierka ze stoczniowcami w Gdańsku 25 stycznia 1971 roku. Spotkanie miało miejsce po tragicznych wydarzeniach na Wybrzeżu, proteście robotników spowodowanym drastycznymi podwyżkami cen.
rozwiń zwiń