X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska w NATO. Postulowano to od 1976 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 18:30
- Pomysł wejścia Polski do NATO pojawił się w czasie, gdy był całkowicie nierealny - mówił w Jedynce prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Długa polska droga do Sojuszu Północnoatlantyckiego (Historia żywa/Jedynka)
Szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek podpisuje 12.03.1999 roku w Bibliotece Trumana w Independence dokumenty akcesyjne członkostwa Polski w NATO. Za nim od lewej stoją: amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright, czeski minister spraw zagranicznych Jan Kavan i węgierski minister spraw zagranicznych Janos Martonyi
Szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek podpisuje 12.03.1999 roku w Bibliotece Trumana w Independence dokumenty akcesyjne członkostwa Polski w NATO. Za nim od lewej stoją: amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright, czeski minister spraw zagranicznych Jan Kavan i węgierski minister spraw zagranicznych Janos MartonyiFoto: PAP/EPA/CLIFF SCHIAPPA

W 1976 roku powstała wtedy elitarna organizacja Polskie Porozumienie Niepodległościowe. - W swoim programie, którego jednym ze współautorów był prof. Zdzisław Najder, postawiła właśnie taki cel przyszłej polityki polskiej - wstąpić do Paktu Północnoatlantyckiego - przypomniał gość Jedynki.

W 1990 roku wizytę w Kwaterze Głównej NATO składa polski minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski. Kilka miesięcy później, rząd Tadeusza Mazowieckiego nawiązuje oficjalne stosunki z NATO. W lipcu 1991 roku Układ Warszawski przestaje istnieć. Ale Polska droga do NATO zakończyła się w amerykańskim mieście Independence, dopiero  12 marca 1999 r., gdzie minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarza stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Tym samym 10 lat po odzyskaniu niepodległości Polska stała się stroną Traktatu Waszyngtońskiego i członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czy mogła wcześniej?

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk

Data emisji: 24.09.2016

Godzina emisji: 15.10

gs/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Epoka Gierka. Co przyniosła Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 16:30
"Pomożecie…"  - to pamiętne słowo padło podczas spotkania nowego I sekretarza PZPR Edwarda Gierka ze stoczniowcami w Gdańsku 25 stycznia 1971 roku. Spotkanie miało miejsce po tragicznych wydarzeniach na Wybrzeżu, proteście robotników spowodowanym drastycznymi podwyżkami cen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od stanu wojennego do okrągłego stołu. Zmarnowana dekada?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 16:00
- Zrealizowano ten scenariusz na którym Moskwie zależało. Gen. Jaruzelski sam siłami wojska, milicji rozprawił się z "Solidarnością" - podkreśla prof. Nowak. Jak potoczyłyby się losy naszego kraju, gdyby doszło do wejścia sowieckich żołnierzy do Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-radzieckie u progu wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 18:00
- Były rożne smycze przy pomocy których Moskwa próbowała trzymać Polskę w tym przełomowym okresie lat 1988-1993 wciąż sobie podporządkowaną - podkreśla prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń