Bolesław Śmiały. Król, którego zgubiła ambicja?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 16:00
- Można się zastanowić nad moralnym aspektem tej historii, w jaką układa się los Bolesława zwanego Szczodrym, a później Śmiałym. Jego ojciec, Kazimierz przez długie lata zmagał się z odzyskaniem utraconego dziedzictwa. Był skromny, ograniczał ambicję, czego symbolem był brak koronacji - przypomina prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Bolesław Śmiały. Król, którego zgubiła ambicja? (Historia żywa/Jedynka)
- Z długiego okresu panowania Bolesława II znany imię biskupa, który go koronuje. Nie znamy nawet imienia jego żony - podkreśla prof. Nowak, mówiąc o tym, że Bolesław II zdominował całą ówczesną rzeczywistość, nz. próba do spektaklu  Bolesław Śmiały Wyspiańskiego
- Z długiego okresu panowania Bolesława II znany imię biskupa, który go koronuje. Nie znamy nawet imienia jego żony - podkreśla prof. Nowak, mówiąc o tym, że Bolesław II zdominował całą ówczesną rzeczywistość, nz. próba do spektaklu "Bolesław Śmiały" Wyspiańskiego Foto: PAP/Jakub Kamiński
Czytaj i słuchaj także >>
Rycheza_1200.jpg
Rycheza, pierwsza polska królowa, to zdrajczyni?

Jego syn, Bolesław II dostaje wszystko gotowe, nie musi walczyć o królestwo, w którego skład wchodziły wówczas: Pomorze, Śląsk (choć wciąż toczyły się o niego spory z Czechami), Wielkopolskę, Małopolskę i Mazowsze. - Bolesław jako 18-latek dostaje swoje dziedzictwo. Unosi się pychą, ambicją. Sięga po za dużo na raz. Próbuje rządzić całą Europą Środkowo-Wschodnią, ingeruje w rozgrywki polityczne na Węgrzech i Rusi - mówi gość Doroty Truszczak. 

Bolesława na przestrzeni wieków nazywano szczodrym, śmiałym, wojowniczym, ale też groźnym i wściekłym. Czy te dwa ostatnie niepochlebne przydomki króla Bolesława II są skutkiem zatargu z krakowskim biskupem Stanisławem ostatecznie zakończonym śmiercią duchownego? Zdaniem Kadłubka 11 kwietnia 1079 roku śmierć biskupowi zadał sam król. Przyczyny katastrofy Bolesława II Szczodrego i śmierci św. Stanisława oraz wygnania króla na Węgry zajmują kronikarzy od dziesięciu stuleci. Co dziś o tym wiemy? Jak na politykę Bolesława wpływały relacje z państwem niemieckim? Komu sprzyjał biskup Stanisław? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 15.10.2016

Godzina emisji: 15.11

gs/kul

Czytaj także

Dzieje Polski. "Bez chrztu nie byłoby narodu"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 19:11
- Jakaś forma politycznej organizacji, w której większa, ponadplemienna społeczność jest poddana strukturze władzy, musiała istnieć już przed 966 rokiem. Inaczej nie byłoby decyzji o chrzcie, a także Gniezna. Ale o narodzie trudno jeszcze mówić - wyjaśnia prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Traktat ryski - sukces czy porażka?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 08:00
18 marca 1921 roku w Rydze podpisano traktat kończący wojnę polsko-bolszewicką. Polska wygrała na polu bitwy. A w rokowaniach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko I nie chciał, aby Bolesław Chrobry został królem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 16:00
By zdobyć władzę sprzeciwił się testamentowi ojca dokonując pierwszego w historii Polski zamachu. Bolesław Chrobry syn Mieszka I przejął po ojcu państwo obejmujące dwie trzecie dzisiejszej Polski. Dlaczego Mieszko pominął swojego pierworodnego? Jakie były konsekwencje tej decyzji? 
rozwiń zwiń