X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak Zygmunt Stary i Bona zmienili historię naszego kraju?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 16:00
Na czasy rządów Zygmunta Starego przypadł hołd pruski. Bona doprowadziła do koronowania ich syna Zygmunta Augusta za życia króla.
Audio
  • Jak Zygmunt Stary i Bona Sforza zmienili historię Polski? (Historia żywa/Jedynka)
Hołd pruski
Hołd pruskiFoto: Jan Matejko/Wikipedia/domena publiczna

pap_19790501_663.jpg
Zbigniew Oleśnicki kontra Kazimierz Jagiellończyk. Starcie dwóch wizji średniowiecznej Polski

Trudno o większy kontrast małżonków niż w związku Zygmunt Stary-Bona. Z jednej strony 51-letni mężczyzna przywykły do kobiet uległych, konserwatywny, ociężały, lubiący spokój i wygody. Z drugiej - 24-letnia kobieta żądna władzy, chcąca odnieść polityczny sukces w przybranej ojczyźnie wbrew panującym przyzwyczajeniom.

Dlaczego Zygmunt Stary oddał Śląsk Zygmuntowi II? Czy ślub z Barbarą Zápolyą miał wydźwięk antyhabsburski? Na czym Habsburgowie opierali nadzieje na objęcie polskiego tronu? Kiedy i dlaczego zostaje zawarte pierwsze przymierze moskiewsko-niemieckie przeciwko Polsce? Jakie sukcesy jako król miał Zygmunt Stary? Czy Bona była demoniczną królową? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 3.12.2016

Godzina emisji: 15.12

gs/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bolesław Śmiały. Król, którego zgubiła ambicja?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 16:00
- Można się zastanowić nad moralnym aspektem tej historii, w jaką układa się los Bolesława zwanego Szczodrym, a później Śmiałym. Jego ojciec, Kazimierz przez długie lata zmagał się z odzyskaniem utraconego dziedzictwa. Był skromny, ograniczał ambicję, czego symbolem był brak koronacji - przypomina prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojciec i syn: Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 16:31
- Kojarzymy go z niewielkim wzrostem, ale część historyków uważa, że ten przydomek przylgnął do księcia nie ze względu na jego posturę, ale na pochodzenie z najmniejszego księstewka z rozdrobnionej ziemi Królestwa Polskiego stad to pogardliwe określenie - tłumaczył historyk Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagiełło i Jadwiga - małżeństwo królów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 17:00
Do polskiego panteonu jako jedni z najpopularniejszych władców Polski weszli Litwin i Andegawenka. Tak też zatytułował swoją popularną książkę znawca epoki prof. Stefan Kuczyński.
rozwiń zwiń