Jak Zygmunt Stary i Bona zmienili historię naszego kraju?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 16:00
Na czasy rządów Zygmunta Starego przypadł hołd pruski. Bona doprowadziła do koronowania ich syna Zygmunta Augusta za życia króla.
Audio
  • Jak Zygmunt Stary i Bona Sforza zmienili historię Polski? (Historia żywa/Jedynka)
Hołd pruski
Hołd pruskiFoto: Jan Matejko/Wikipedia/domena publiczna

pap_19790501_663.jpg
Zbigniew Oleśnicki kontra Kazimierz Jagiellończyk. Starcie dwóch wizji średniowiecznej Polski

Trudno o większy kontrast małżonków niż w związku Zygmunt Stary-Bona. Z jednej strony 51-letni mężczyzna przywykły do kobiet uległych, konserwatywny, ociężały, lubiący spokój i wygody. Z drugiej - 24-letnia kobieta żądna władzy, chcąca odnieść polityczny sukces w przybranej ojczyźnie wbrew panującym przyzwyczajeniom.

Dlaczego Zygmunt Stary oddał Śląsk Zygmuntowi II? Czy ślub z Barbarą Zápolyą miał wydźwięk antyhabsburski? Na czym Habsburgowie opierali nadzieje na objęcie polskiego tronu? Kiedy i dlaczego zostaje zawarte pierwsze przymierze moskiewsko-niemieckie przeciwko Polsce? Jakie sukcesy jako król miał Zygmunt Stary? Czy Bona była demoniczną królową? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 3.12.2016

Godzina emisji: 15.12

gs/mk

Czytaj także

Bolesław Śmiały. Król, którego zgubiła ambicja?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 16:00
- Można się zastanowić nad moralnym aspektem tej historii, w jaką układa się los Bolesława zwanego Szczodrym, a później Śmiałym. Jego ojciec, Kazimierz przez długie lata zmagał się z odzyskaniem utraconego dziedzictwa. Był skromny, ograniczał ambicję, czego symbolem był brak koronacji - przypomina prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojciec i syn: Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 16:31
- Kojarzymy go z niewielkim wzrostem, ale część historyków uważa, że ten przydomek przylgnął do księcia nie ze względu na jego posturę, ale na pochodzenie z najmniejszego księstewka z rozdrobnionej ziemi Królestwa Polskiego stad to pogardliwe określenie - tłumaczył historyk Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagiełło i Jadwiga - małżeństwo królów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 17:00
Do polskiego panteonu jako jedni z najpopularniejszych władców Polski weszli Litwin i Andegawenka. Tak też zatytułował swoją popularną książkę znawca epoki prof. Stefan Kuczyński.
rozwiń zwiń