Zygmunt II August i jego sekretarz Jan Kochanowski

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 16:11
Zygmunt II August – ostatni Jagiellon na polskim tronie i Jan Kochanowski twórca poezji polskiej, nowoczesnego języka poetyckiego - łączy ich nie tylko złoty wiek kultury polskiej.
Audio
  • Zygmunt II August i Józef Ignacy Kraszewski (Historia żywa/Jedynka)
Zygmunt August (P) i Jan Kochanowski (L)
Zygmunt August (P) i Jan Kochanowski (L)Foto: Domena publiczna

Jakie piętno odcisnęli na historii Polski XVI-wieczny władca i królewski sekretarz?

Dziełem króla Zygmunta II Augusta było powstanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jego oponenci zarzucają mu jednak przedkładanie życia osobistego ponad rację stanu - ślub z Barbarą Radziwiłłówną, okrzyknięty był przez magnaterię mezaliansem.

Z kolei Józef Ignacy Kraszewski stwierdził, że Jan Kochanowski był "prawdziwym poetą narodowym, duchem, nawet formami, krojem swych myśli, charakterem uczuć". Choć Maurycy Mochnacki uważał, że "Treny" "trudno nieśmiertelnym przyozdobić wieńcem..."

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak  (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 10.12.2016 r.

Godzina emisji: 15.07

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Łokietek - jak książę z Brześcia został królem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 19:10
Przeciwnicy Władysława Łokietka uważają, że jego epoka była pasmem bezsensownych bitew. Zwolennicy twierdzą, że działalność tego władcy była przełomem, bo udało się zjednoczyć królestwo polskie po okresie rozbicia dzielnicowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Walezy. Malowany król-uciekinier

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 10:15
Miał zaledwie 23 lata, pochodził z Francji i nie znał ani polskiego języka, ani polskiego ustroju. Dlaczego to właśnie on po śmierci ostatniego z Jagiellonów został wybrany przez szlachtę na polskiego władcę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław IV Waza - król, któremu korona spadła z głowy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 08:00
Miał wielki dar zjednywania sobie ludzi i cieszył się dużą popularnością. - Większość osób była pod ogromnym wrażeniem króla Władysława IV Wazy i jego osobistego wdzięku - opowiada historyk, dr Przemysław Gawron.
rozwiń zwiń