Czy świat pogrążył się w globalnej wojnie domowej?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 16:00
"Światowa wojna domowa" - pod takim tytułem odbyło się spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem w warszawskim dyskusyjnym Klubie Ronina.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o podziałach we współczesnych społeczeństwach (Historia żywa/Jedynka)
Protest przeciwko Donaldowi Trumpowi w Paryżu, 19 listopada 2016 r.
Protest przeciwko Donaldowi Trumpowi w Paryżu, 19 listopada 2016 r.Foto: PAP/Abaca

Zwycięstwo Donalda Trumpa w ostatnich wyborach prezydenckich w USA, Brexit, rosnąca rola prawicy na Zachodzie, Węgry Orbana, wygrana PiS w Polsce - to wydarzenia i zjawiska wskazujące na konflikt między większością społeczeństwa a tzw. postępowymi elitami nadającymi dotychczas ton w polityce.

Gdzie szukać korzeni tego współczesnego podziału obywateli, który stawia ich naprzeciw siebie jako wrogów, który dzieli ich na tych lepszych i gorszych, mądrzejszych i głupszych, na oświecone elity i motłoch? Jakie są i jakie być mogą dalsze konsekwencje tej "wojny domowej"? Czy ta światowa wojna musi się toczyć dalej, czy można ją zatrzymać? Na te pytania odpowiada w audycji prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk , publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 31.12.2016

Godzina emisji: 15.11

mg/ab

Czytaj także

Prof. Andrzej Nowak: o historii nie da się myśleć beznamiętnie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 17:30
- O polskiej historii nie da się myśleć bez wchodzenia w ten emocjonujący spór, co było dobre, a co złe, co było błędem, a co było słuszną decyzją - mówi profesor Andrzej Nowak.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ukraina żetonem w grze pomiędzy USA i Rosją"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 19:47
Rywalizacja o nowy ład światowy trwa, a Ukraina w tej grze pełni rolę karty przetargowej – uważa dr Jacek Bartosiak. Jednak zdaniem eksperta do spraw geopolityki, w tej rozgrywce największym przeciwnikiem dotychczasowego hegemona – Stanów Zjednoczonych – są Chiny, a nie Rosja.
rozwiń zwiń