Wizje Polski Augusta II Mocnego i Stanisława Konarskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 16:30
- Przydomek nadany królowi Augustowi II kojarzy nam się z legendami o niezwykłej jego sile fizycznej. Są nawet zachowane podkowy z certyfikatem potwierdzającym, że łamał je osobiście. Były też słynne pojedynki Augusta II z innym siłaczem - Piotrem I - wyjaśniał historyk, prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Burzliwe i długie panowanie Augusta II Mocnego oraz wizja reformatora Stanisława Konarskiego (Historia żywa/Jedynka)
Portret Augusta II Mocnego pędzla Nicolasa de Largillire z około 1714-1715 roku
Portret Augusta II Mocnego pędzla Nicolasa de Largillière z około 1714-1715 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

663 bis Jan III Sobieski wysyła wiadomość o zwycięstwie papieżowi Innocentemu XI – mal. Jan Matejko_Wiki.jpg
Lew Lechistanu, obrońca wiary. Jan III Sobieski - król legenda

Ale przydomek "mocny" pojawił się dopiero w latach 30. XIX wieku. - Przydomek ten pojawił się w nieoczekiwanym kontekście, w kontekście sympatii dla Polaków walczących o wolność, a przechodzących wtedy przez Saksonię po stłumieniu przez Rosję powstania listopadowego. Wtedy przypomniano sobie w Saksonii, że był taki monarcha, który symbolizował unię sasko-polską i wyobrażano go sobie jako symbol siły ducha i charakteru, bowiem tyle miał przeciwności w ciągu swojego dość długiego, 36-letniego panowania, a jednak próbował swoje plany zbliżenia polsko-saskiego zrealizować - wyjaśniał historyk.

Aby w 1697 roku zdobyć koronę Polski, po śmierci Jana III Sobieskiego, 27-letni August II Mocny, pierwszy władca Polski z dynastii saskiej Wettynów, przeszedł na katolicyzm. Wkroczył zbrojnie do Polski wspierany przez mniejszość szlachty i koronował się na Wawelu nie dając szansy kandydatowi większości francuskiemu księciu Conti. Elekcja była dramatyczna, a poprzedziło ją włamanie do królewskiego skarbca na Wawelu.

prof. Andrzej Nowak Order Orła Białego, wprowadzony przez Augusta II, który był jego pierwszym kawalerem, do dziś jest najbardziej zaszczytnym wyróżnieniem, jakie Rzeczpospolita może zaoferować swoim obywatelom.

August II zapamiętany został jako król, który nie potrafił pogodzić się z utratą władzy. Dwukrotnie wstępował na tron Polski. Dążył do trwałego związania Polski z Saksonią, wprowadzenia dziedzicznych i absolutnych rządów oraz przeprowadzenia reform armii i gospodarki.

- August II był zapatrzony we wzory najsilniejszych monarchów swoje epoki, w spuściznę Ludwika XIV. Patrzył na wzory silnie i sprawnie zarządzanej monarchii austro-węgierskiej, przyglądał się reformom Piotra I i widział, jak trudno będzie je wprowadzić w Rzeczpospolitej - tłumaczył prof.Nowak.

W roku 30. urodzin Augusta II przyszedł na świat Hieronim Franciszek Konarski późniejszy ksiądz Stanisław nazywany patriarcha polskich pijarów. Odznaczony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego medalem "Sapere auso", czyli "Temu, który odważył się być mądrym".  Autor dzieła "O skutecznym rad sposobie",  które inspirowało twórców Konstytucji 3 Maja. Jaka była wizja Polski  Augusta  II Mocnego, a jaka Stanisława Konarskiego? O tym w nagraniu.

W audycji także o wojnie domowej "Sasa" i "Lasa", która w 1706 r. zmusiła Augusta II do abdykacji, o jego powrocie na polski tron w 1709 roku, o planach reformatorskich, ale też o licznych i znanych metresach króla.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa" 

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak  (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 21. 01.2017

Godzina emisji: 15.13

gs/ab/mz

Czytaj także

Czy świat pogrążył się w globalnej wojnie domowej?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 16:00
"Światowa wojna domowa" - pod takim tytułem odbyło się spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem w warszawskim dyskusyjnym Klubie Ronina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan II  Kazimierz - król wojenny

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 18:50
Okres jego panowania to nieustające konflikty zbrojne. Z tym najbardziej spektakularnym – potopem szwedzkim. Jednak można go postrzegać jako zbawcę ojczyzny...
rozwiń zwiń