Orzeszkowa i Konopnicka. Pisarki-emancypantki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:50
Eliza i Maria poznały się jako nastolatki na pensji sakramentek w Warszawie w 1855 roku. Obydwie bardzo lubiły czytać i deklamować poezję, zwłaszcza zakazane utwory Adama Mickiewicza.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o związkach Elizy Orzeszkowej i Marii Konopnickiej z nurtem literatury niepodległościowej (Historia żywa/Jedynka)
Eliza Orzeszkowa (L) i Maria Konopnicka (P)
Eliza Orzeszkowa (L) i Maria Konopnicka (P)Foto: Domena publiczna

Wspólne zainteresowania literackie przerodziły się w przyjaźń. W dorosłym życiu obie sięgnęły po pióro, stając się słyszalnym głosem swojej epoki.

Elżbieta Pawłowska, późniejsza Eliza Orzeszkowa, żona Piotra Orzeszki, autorka "Nad Niemnem" i konkurentka Henryka Sienkiewicza do Nagrody Nobla oraz Maria Wasiłowska po mężu Konopnicka, autorka "Roty", licznych nowel i utworów dla dzieci były bohaterkami kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa".

Kobiety-pisarki, emancypantki, które dużo osiągnęły. Każda o niekonwencjonalnym życiorysie, nie tylko jak na XIX wiek. W życiu prywatnym tej drugiej niektórzy wciąż doszukują się sensacyjnych obyczajowych wątków. Dlaczego Orzeszkowa i Konopnicka wybrały literacką karierę? Jak wpisywały się swoją twórczością w nurt literatury niepodległościowej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 4.03.2017

Godzina emisji: 15.12

mg/ab

Czytaj także

Warszawa w oczach pisarek

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 07:43
W miniony weekend ulicami między innymi Warszawy przeszła Manifa, podczas której kobiety przypominały o swoich prawa. Jak wyglądała walka o nie? O tym porozmawiamy w audycji "Spotkania po zmroku".
rozwiń zwiń