X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Orzeszkowa i Konopnicka. Pisarki-emancypantki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:50
Eliza i Maria poznały się jako nastolatki na pensji sakramentek w Warszawie w 1855 roku. Obydwie bardzo lubiły czytać i deklamować poezję, zwłaszcza zakazane utwory Adama Mickiewicza.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o związkach Elizy Orzeszkowej i Marii Konopnickiej z nurtem literatury niepodległościowej (Historia żywa/Jedynka)
Eliza Orzeszkowa (L) i Maria Konopnicka (P)
Eliza Orzeszkowa (L) i Maria Konopnicka (P)Foto: Domena publiczna

Wspólne zainteresowania literackie przerodziły się w przyjaźń. W dorosłym życiu obie sięgnęły po pióro, stając się słyszalnym głosem swojej epoki.

Elżbieta Pawłowska, późniejsza Eliza Orzeszkowa, żona Piotra Orzeszki, autorka "Nad Niemnem" i konkurentka Henryka Sienkiewicza do Nagrody Nobla oraz Maria Wasiłowska po mężu Konopnicka, autorka "Roty", licznych nowel i utworów dla dzieci były bohaterkami kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa".

Kobiety-pisarki, emancypantki, które dużo osiągnęły. Każda o niekonwencjonalnym życiorysie, nie tylko jak na XIX wiek. W życiu prywatnym tej drugiej niektórzy wciąż doszukują się sensacyjnych obyczajowych wątków. Dlaczego Orzeszkowa i Konopnicka wybrały literacką karierę? Jak wpisywały się swoją twórczością w nurt literatury niepodległościowej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 4.03.2017

Godzina emisji: 15.12

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa w oczach pisarek

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 07:43
W miniony weekend ulicami między innymi Warszawy przeszła Manifa, podczas której kobiety przypominały o swoich prawa. Jak wyglądała walka o nie? O tym porozmawiamy w audycji "Spotkania po zmroku".
rozwiń zwiń