Prus i Sienkiewicz. Pisali z miłości do ojczyzny i ku pokrzepieniu serc

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 16:30
Prus uczył miłości do ojczystego kraju. Sienkiewicz ku pokrzepieniu serc podtrzymywał wiarę w odzyskanie niepodległości. Obaj żyli w tej samej epoce i opisywali losy ludzi. Co ich łączyło, a co dzieliło w pojmowaniu roli literatury w czasach niewoli?
Audio
  • Prof.Andrzej Nowak o życiu i twórczości Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza (Historia żywa/Jedynka)
Pomnik Bolesława Prusa w Warszawie
Pomnik Bolesława Prusa w Warszawie Foto: PAP/Szymon Pulcyn szp/bp

Pierwszy był fotografem, ślusarzem, kasjerem, mówcą ulicznym. Został pisarzem, by wypełniać służbę na rzecz społecznej edukacji. Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus, rocznik 1847 - to pierwszy bohater audycji. Pisarz, publicysta, kronikarz Warszawy, popularyzator wiedzy, działacz społeczny, miłośnik turystyki pieszej i rowerowej. Drugi to także człowiek pióra, o rok starszy, laureat Nagrody Nobla, Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim "Litwos". Nazywany chrześcijańskim Homerem i słowiańskim Szekspirem.

Wszystkie Marie Henryka Sienkiewicza
kazimierz_mordasewicz_henryk_sienkiewicz_1200_660.jpg

- To był wiek inżynierów. Podziw budzili ci, którzy umieli budować, konstruować, którzy - jak wierzono wtedy - będą potrafili zbudować Polskę nawet pod zaborami. Uczynić ją nowoczesną, gotową do życia, kiedy przyjdzie sprzyjający moment na nowy zryw niepodległościowy - opisywał prof. Andrzej Nowak.

Henryk Sienkiewicz nie uczestniczył w powstaniu styczniowym, choć się zgłaszał, ale ze względu na swój niski wzrost i słabe zdrowie nie został przyjęty do partyzantów.  Po nieudanych staraniach o rękę Marysi Kellerówny, w 1876 roku Sienkiewicz wyrusza na "dziki zachód" czyli do Ameryki Północnej. - Tak zaczyna się przygoda Henryka Sienkiewicza ze światem. Szybko staje się pisarzem światowym w podwójnym znaczeniu tego słowa: zwiedza świat, poznaje świat, opisuje świat i zaczyna być przez świat poznawany jako twórca - ocenia prof. Nowak.

W audycji także o rywalizacji pisarskiej między Prusem a Sienkiewiczem, o udziale nastoletniego Prusa w powstaniu styczniowym i jego późniejszym stosunku do Rosji, o ukochanych "Mariach" Henryka Sienkiewicza, o zwrocie w 1883 roku od pozytywistycznych kronik i opowiadań ku literaturze historycznej zwieńczonej sławną na cały świat Trylogią.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak  (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 15.09

ab/ei