X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prus i Sienkiewicz. Pisali z miłości do ojczyzny i ku pokrzepieniu serc

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 16:30
Prus uczył miłości do ojczystego kraju. Sienkiewicz ku pokrzepieniu serc podtrzymywał wiarę w odzyskanie niepodległości. Obaj żyli w tej samej epoce i opisywali losy ludzi. Co ich łączyło, a co dzieliło w pojmowaniu roli literatury w czasach niewoli?
Audio
  • Prof.Andrzej Nowak o życiu i twórczości Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza (Historia żywa/Jedynka)
Pomnik Bolesława Prusa w Warszawie
Pomnik Bolesława Prusa w Warszawie Foto: PAP/Szymon Pulcyn szp/bp

Pierwszy był fotografem, ślusarzem, kasjerem, mówcą ulicznym. Został pisarzem, by wypełniać służbę na rzecz społecznej edukacji. Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus, rocznik 1847 - to pierwszy bohater audycji. Pisarz, publicysta, kronikarz Warszawy, popularyzator wiedzy, działacz społeczny, miłośnik turystyki pieszej i rowerowej. Drugi to także człowiek pióra, o rok starszy, laureat Nagrody Nobla, Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim "Litwos". Nazywany chrześcijańskim Homerem i słowiańskim Szekspirem.

Wszystkie Marie Henryka Sienkiewicza
kazimierz_mordasewicz_henryk_sienkiewicz_1200_660.jpg

- To był wiek inżynierów. Podziw budzili ci, którzy umieli budować, konstruować, którzy - jak wierzono wtedy - będą potrafili zbudować Polskę nawet pod zaborami. Uczynić ją nowoczesną, gotową do życia, kiedy przyjdzie sprzyjający moment na nowy zryw niepodległościowy - opisywał prof. Andrzej Nowak.

Henryk Sienkiewicz nie uczestniczył w powstaniu styczniowym, choć się zgłaszał, ale ze względu na swój niski wzrost i słabe zdrowie nie został przyjęty do partyzantów.  Po nieudanych staraniach o rękę Marysi Kellerówny, w 1876 roku Sienkiewicz wyrusza na "dziki zachód" czyli do Ameryki Północnej. - Tak zaczyna się przygoda Henryka Sienkiewicza ze światem. Szybko staje się pisarzem światowym w podwójnym znaczeniu tego słowa: zwiedza świat, poznaje świat, opisuje świat i zaczyna być przez świat poznawany jako twórca - ocenia prof. Nowak.

W audycji także o rywalizacji pisarskiej między Prusem a Sienkiewiczem, o udziale nastoletniego Prusa w powstaniu styczniowym i jego późniejszym stosunku do Rosji, o ukochanych "Mariach" Henryka Sienkiewicza, o zwrocie w 1883 roku od pozytywistycznych kronik i opowiadań ku literaturze historycznej zwieńczonej sławną na cały świat Trylogią.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak  (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 15.09

ab/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak