Rewolucjonista Józef Piłsudski i intelektualista Roman Dmowski

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 16:40
Pierwszy raz spotkali się 125 lat temu, czyli w 1892 roku w Wilnie - jak twierdził Wacław Sieroszewski.
Audio
  • Rewolucjonista Piłsudski vs intelektualista Dmowski (Historia żywa/Jedynka)
Marszałek Józef Piłsudski
Marszałek Józef PiłsudskiFoto: PAP/Alamy

Józef Piłsudski 1200.jpg
Polska 1918. Odzyskanie niepodległości i nowe zagrożenia

Józef Piłsudski - rewolucjonista i Roman Dmowski - intelektualista. Towarzysz Ziuk po powrocie z zesłania głosił idee PPS-owskiej walki klasowej. Zaś twórca Narodowej Demokracji opracowywał podstawy dzieła "Myśli nowoczesnego Polaka".

Stanisław Cat-Mackiewicz za największe nieszczęście Polski uważał to, że "życie tych dwóch wielkich ludzi zbiegło się w jednym czasie". Bo dzieliło ich wszystko: od wizji drogi do niepodległości, po gusta kulinarne. To znaczy prawie wszystko, bo łączyła miłość do tej samej kobiety, co niektórzy uważają za powód wzajemnej niechęci obu Panów.

Po 1918 roku twórca Narodowej Demokracji przegrał rywalizację o władzę z Naczelnikiem. Ale to nie zakończyło sporu politycznego między nimi. Sporu przywoływanego w naszych czasach, jeżeli przypomnieć słowa Jerzego Giedroycia, że Polską wciąż rządzą dwie trumny, przy których gromadzą się ideowi spadkobiercy Marszałka i przywódcy endecji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 15.10

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piłsudski zakładał, że uda się rzucić Rosję sowiecką na kolana

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 17:00
- To, co zawiodło to, przede wszystkim nadzieja na masowe wsparcie Ukraińców dla sojuszu polsko-ukraińskiego, dla wspólnej walki przeciwko bolszewikom. Ukraińcy byli już bardzo zmęczeni ciągła wojną, zmieniającymi się okupacjami. A także w dużej masie byli podatni na hasła bolszewickie - opowiada prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jan Żaryn: z Romanem Dmowskim istnieje dziś problem społeczny

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 14:09
2 stycznia 1939 zmarł Roman Dmowski - polski polityk, publicysta, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP. Był twórcą Narodowej Demokracji oraz politycznym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego. O jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii najnowszej mówił w programie Wszystko Jest Historią historyk prof. Jan Żaryn.
rozwiń zwiń