Rozwadowski i Daszyński. Przyjaciele i wrogowie Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 16:00
Od współpracy do wrogości. Taką drogę przebyli w relacji z Józefem Piłsudskim dwaj bohaterowie audycji: gen. Tadeusz Rozwadowski i Ignacy Daszyński, obaj rocznik 1866.
Audio
  • Jak gen. Tadeusz Rozwadowski i Ignacy Daszyński z przyjaciół stali się wrogami Józefa Piłsudskiego (Historia żywa/Jedynka)
gen. Tadeusz Rozwadowski (L) i Ignacy Daszyński (P)
gen. Tadeusz Rozwadowski (L) i Ignacy Daszyński (P)Foto: Domena publiczna

Tadeusz Rozwadowski to jeden z najwybitniejszych dowódców dwudziestolecia, utalentowany strateg. Współautor zwycięskiej bitwy warszawskiej i przez wiele lat przegrany uczestnik sporu o to, kto był ojcem tego sukcesu. Po 1920 roku drogi generała i Józefa Piłsudskiego rozeszły się. Podczas zamachu majowego stanęli po przeciwnych stronach barykady.

Po tej samej stronie co Rozwadowski stanął wtedy także Ignacy Daszyński - premier rządu w 1918 roku, marszałek Sejmu, przyjaciel Piłsudskiego, jeden z nielicznych, z którym Marszałek był na "ty".

Jak gen. Tadeusz Rozwadowski i Ignacy Daszyński stali się wrogami Józefa Piłsudskiego, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 15.11

mg/gs/pg

Czytaj także

Gen. Józef Dowbor Muśnicki - zapomniany bohater

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 11:11
- Był jednym z najbardziej wykształconych generałów II Rzeczpospolitej. Miał za sobą wojnę japońsko-rosyjską, w której aktywnie uczestniczył, a następnie wiele sukcesów w pierwszej fazie I wojny światowej. Posiadał z jednej strony wykształcenie, z drugiej doświadczenie - podkreśla prof. Marian Marek Drozdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Traktat Ryski. Odcięcie wschodnich ziem Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 19:27
Dziś mija kolejna rocznica podpisania w 1921 roku Traktatu Ryskiego ustalającego granicę m.in. pomiędzy II Rzeczpospolitą a Rosją sowiecką. W ten sposób wielu obywateli RP wbrew własnej woli znalazło się na terenie obcego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kiepura - prekursor hasła "Dobre, bo polskie!"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 16:31
 - Wychowywaliśmy się razem, bo nasi rodzicie się bardzo lubili. Janek był pupilem mojej mamy, a talent odziedziczył po babce Katarzynie -  tak ponad 40 lat temu, w Polskim Radiu, wspominała Janina Kiepura-Osiecka, kuzynka Jana Kiepury, również śpiewaczka operowa i pedagog. 
rozwiń zwiń