Odbudowa Polski po 1918 roku

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:13
Pierwsze lata odrodzonej Polski to walka o granice, powstrzymanie nawały bolszewickiej, stworzenie - jak napisał Stefan Żeromski - z "trzech nierównych połówek" jednego państwa. 
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o odbudowie Polski po 1918 roku (Historia żywa/Jedynka)
Gdynia uzyskała prawa miejskie 4 marca 1926 r. Impulsem do rozwoju była budowa portu, który miał zapewnić dostęp do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej
Gdynia uzyskała prawa miejskie 4 marca 1926 r. Impulsem do rozwoju była budowa portu, który miał zapewnić dostęp do morskich szlaków i bazy marynarki wojennejFoto: Nightman1965/Shutterstock.com

W audycji o problemach, jakie pokonywali ci, którzy odbudowywali kraj: Władysław Grabski - ojciec polskiego złotego i Eugeniusz Kwiatkowski - twórca Gdyni i niezależności gospodarczej naszego kraju. 

- To są ludzie, którzy stworzyli podstawy materialnego funkcjonowania odrodzonego w bardzo trudnych warunkach państwa polskiego. Żeby ono mogło się odrodzić, potrzebny był wysiłek polityczny, społeczny i militarny. Stąd łączenie funkcji zarządczych w instytucjach ściśle gospodarczych z funkcjami politycznymi. Miało to miejsce w przypadku obu dzisiejszych bohaterów - mówi prof. Andrzej Nowak.

Jak rozwijały się kariery Władysława Grabskiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego? Co sprawiło, że przeszli do historii jako reformatorzy II PR? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 8.04.2017

Godzina emisji: 15.10

mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michalina Mościcka - Pierwsza Dama II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 17:20
- Gdy została prezydentową, opowiadano, że pochodzi z dość zamożnej rodziny szlacheckiej. To była fikcja. Rodzina Michaliny była zbankurutowana, ale była to rodzina bardzo patriotyczna - tłumaczył Kamil Janicki, autor książki "Damy II Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kiepura - prekursor hasła "Dobre, bo polskie!"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 16:31
 - Wychowywaliśmy się razem, bo nasi rodzicie się bardzo lubili. Janek był pupilem mojej mamy, a talent odziedziczył po babce Katarzynie -  tak ponad 40 lat temu, w Polskim Radiu, wspominała Janina Kiepura-Osiecka, kuzynka Jana Kiepury, również śpiewaczka operowa i pedagog. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczne drogi do polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 18:45
„Nie tylko Dmowski i Paderewski (polska akcja dyplomatyczna 1914–1918)”. Pod takim hasłem w Pałacu Belwederskim odbyła się trzecia debata historyków przypominająca kluczowe wydarzenia, prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem naukowcy dyskutowali o działaniach polskich polityków, dzięki którym, nasi przodkowie mogli cieszyć się ze zrzucenia jarzma zaborców.
rozwiń zwiń