Dzięki czemu Polska tak szybko stała się potęgą?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 17:21
Co sprawiło, że tak niewiele czasu było potrzeba, aby Polska z drugorzędnego europejskiego królestwa stała się imperium? Niecałe sto lat po śmierci ostatniego Piasta Kazimierza Wielkiego, za czasów Jagiellonów, w latach 60. XV wieku Polska sięgała już od Bałtyku po Morze Czarne. Imperia powstają głównie w wyniku podbojów. To nie była jednak taktyka polskich władców. Dlaczego?
Audio
  • Dzięki czemu Polska tak szybko stała się potęgą? (Historia żywa/Jedynka)
Bitwa pod Grunwaldem - obraz Jana Matejki
Bitwa pod Grunwaldem - obraz Jana MatejkiFoto: Wikipedysta3000/Wikimedia Commons/domena publiczna

Jagiello i Jadwiga 1200.jpg
Jagiełło i Jadwiga - małżeństwo królów

Na te pytania odpowiedzi poszukuje w najnowszym, trzecim już tomie "Dziejów Polski" zatytułowanym "Królestwo zwycięskiego orła" prof. Andrzej Nowak. - Podstawy do rozwoju Królestwa Polskiego zostały położone już wcześniej przez sam fakt zjednoczenia dwóch najważniejszych, choć niewyczerpujących całości ziem polskich, dzielnic: Małopolski i Wielkopolski. Dokonał tego dzieła ojciec Kazimierza, Władysław Łokietek - przypomina gość "Historii żywej".

To był jednak czas rozkwitu potęgi czeskiej pod rządami Luksemburczyków, wrogo nastawionych do Polski, i czas potęgi dynastii węgierskiej - Andegawenów. To dzięki sojuszowi z nią Polska mogła przetrwać ten trudny czas. Jakie są największe zasługi Kazimierza Wielkiego? Czemu tak istotna była fundacja uniwersytetu? Czy rosnący w siłę Krzyżacy stanowili zagrożenie tylko dla Polski? Co sprawiło, że dżuma nie spustoszyła Polski? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Andrzej Nowak Bez fundacji uniwersytetu, intelektualnego oparcia dla przyszłego rozwoju Polski, kraj nawet umocniony materialnie, nie udźwignąłby ani misji unii, ani tego wyjścia na Wschód z obowiązkami nie podboju, ale pracy duchowej, cywilizacyjnej, kulturowej

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 15.04.2017

Godzina emisji: 15.11

gs/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 16:10
Tadeusz Kościuszko – inżynier wojskowy, słynny budowniczy amerykańskich twierdz i przywódca insurekcji oraz książę Józef Poniatowski - bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, urodzony w Wiedniu, Polak z wyboru, który nie opuścił Napoleona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwadowski i Daszyński. Przyjaciele i wrogowie Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 16:00
Od współpracy do wrogości. Taką drogę przebyli w relacji z Józefem Piłsudskim dwaj bohaterowie audycji: gen. Tadeusz Rozwadowski i Ignacy Daszyński, obaj rocznik 1866.
rozwiń zwiń