Witos, Bartel i ich spór o Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 16:00
Wincenty Witos i prof. Kazimierz Bartel byli jednymi z czołowych polityków II Rzeczypospolitej. Co ich łączyło, a co dzieliło w myśleniu o Polsce?
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o różnicach i podobieństwach w poglądach politycznych między Wincentym Witosem i prof. Kazimierzem Bartlem (Historia żywa/Jedynka)
Wincenty Witos oraz prof. Kazimierz Bartel
Wincenty Witos oraz prof. Kazimierz BartelFoto: Domena publiczna

Wincenty Witos to chłop z Wierzchosławic koło Tarnowa, lider partii ludowych, działacz społeczny, samorządowiec, premier trzech rządów II Rzeczypospolitej (de facto był premierem cztery razy), rocznik 1874, krytyk Józefa Piłsudskiego osądzony w procesie brzeskim. W 1918 roku, kiedy rodziła się Niepodległa, piastował funkcję przewodniczącego Polskiej Komisji Likwidacyjnej, czyli pierwszego polskiego quasi-rządu na Galicję i Śląsk Cieszyński.

Jednak rekordzistą w "premierowaniu" (pięć razy na stanowisku pierwszego ministra) był o 8 lat młodszy profesor Kazimierz Bartel - matematyk, rektor Uniwersytetu Lwowskiego, na krótko także związany z ruchem ludowym. Zwolennik Marszałka i polityki łagodzenia napięć między Sejmem i Senatem a Józefem Piłsudskim nazwanej "bartlowaniem"; premier-męczennik, ofiara niemieckiego mordu profesorów lwowskich w 1941 roku.

O spojrzeniu obu polityków na sprawy polskie mówił w audycji prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 15.07

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michalina Mościcka - Pierwsza Dama II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 17:20
- Gdy została prezydentową, opowiadano, że pochodzi z dość zamożnej rodziny szlacheckiej. To była fikcja. Rodzina Michaliny była zbankurutowana, ale była to rodzina bardzo patriotyczna - tłumaczył Kamil Janicki, autor książki "Damy II Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Józef Dowbor Muśnicki - zapomniany bohater

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 11:11
- Był jednym z najbardziej wykształconych generałów II Rzeczpospolitej. Miał za sobą wojnę japońsko-rosyjską, w której aktywnie uczestniczył, a następnie wiele sukcesów w pierwszej fazie I wojny światowej. Posiadał z jednej strony wykształcenie, z drugiej doświadczenie - podkreśla prof. Marian Marek Drozdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucjonista Józef Piłsudski i intelektualista Roman Dmowski

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 16:40
Pierwszy raz spotkali się 125 lat temu, czyli w 1892 roku w Wilnie - jak twierdził Wacław Sieroszewski.
rozwiń zwiń