Czesław Miłosz i Jan Paweł II. Przesłanie ich życia

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 17:33
Czesław Miłosz, który nie chciał stać się poetą międzynarodowym, chciał pozostać poetą polskim i Jan Paweł II – dla świata jeden z najbardziej znaczących Polaków w dziejach XX wieku - to bohaterowie audycji.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o życiu Jana Pawła II i Czesława Miłosza (Historia żywa/Jedynka)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Dennis Jarvis/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Kazimierz Wyka pisał o Czesławie Miłoszu: "Wyrósł nad głowy swoich rówieśników i rywali poetyckich. Stoi przed nim trud już nie tylko na miarę jego pokolenia (...). Trud na miarę poezji, która nie przemija, gdy przemijają jej czasy." Sam Miłosz uważał, że literatura jest szansą na ocalenie człowieczeństwa. Jego "Zniewolony umysł" z 1953 roku, uważany za wybitną próbę naukowej analizy działania propagandy komunistycznej , znalazł niedawno się na liście 100 najważniejszych książek o Europie opracowanej przez Parlament Europejski.

Według gościa audycji "Historia żywa"  prof. Andrzeja Nowaka, Miłosz miał ogromne znaczenie dla polskiej kultury między innymi dlatego, że pokazywał ją światu zachodniemu jako coś interesującego i wartościowego. - To, co czyniło go atrakcyjnym dla Zachodu, to także zmaganie nie tylko z polskością, ale i nowoczesnością, bo krytykował, to co identyfikował z zachodnim śmieciem kulturowym i przeciwstawiał mu swoiście rozumianą religijność - mówił prof. Nowak.

Drugą postacią omawianą w audycji był papież Jan Paweł II – Karol Wojtyła, człowiek, którego życie, to gotowy scenariusz na film o burzliwej historii XX wieku. Po wyborze na tron Piotrowy zmienił oblicze papiestwa, głosił ideę nowego adwentu trzeciego tysiąclecia. Odbył 104 podróże apostolskie odwiedzając katolików na całym świecie, co jest bezprecedensowe w historii Kościoła.

Według prof. Andrzeja Nowaka, podstawą przyjęcia na siebie przez Karola Wojtyłę misji papieskiej było wychowanie w duchu romantyzmu. - Ożywczymi sokami wyobraźni kulturowej Karola Wojtyły są: Słowacki z "Królem-duchem", Mickiewicz, Norwid i Wyspiański, odnawiający mit romantyczny. To są autorzy, którzy kształtują wyobraźnię młodego Karola Wojtyły do tego, by odważyć się przyjąć największe wyzwania jakie stoją przed człowiekiem – wziąć urząd, wiążącą się z nim odpowiedzialność za cały świat – urząd strażnika, pasterza, pontifexa, budowniczego mostów, który naprawi i scali na nowo cały świat. Dla Karola Wojtyły to zadanie było zadaniem naturalnym – bo uważał się za dziedzica ducha Słowackiego, Mickiewicza, Norwida i Piłsudskiego - mówił prof. Andrzej Nowak.

Jakie przesłanie niesie życie Karola Wojtyły i Czesława Miłosza? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 17.06.2017

Godzina emisji: 15.09

zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 16:10
Tadeusz Kościuszko – inżynier wojskowy, słynny budowniczy amerykańskich twierdz i przywódca insurekcji oraz książę Józef Poniatowski - bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, urodzony w Wiedniu, Polak z wyboru, który nie opuścił Napoleona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anders i Świerczewski. Dwóch generałów i wielka polityka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 16:03
Bohaterami audycji będą gen. Władysław Anders oraz gen. Karol Świerczewski, na przemian uznawani za herosów lub zdrajców, w zależności od tego, kto aktualnie sprawował w Polsce władzę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska lat 70. Dekada kardynała Stefana Wyszyńskiego i Edwarda Gierka

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 16:20
Czy więcej ich dzieliło, czy łączyło? Kardynał Stefan Wyszyński i "człowiek z węgla" byli bohaterami audycji w radiowej Jedynce. 
rozwiń zwiń