Pierwszy upadek Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 16:04
Mieszko II boleśnie przekonał się o tym, że bycie synem wybitnego ojca, jakim był Bolesław Chrobry, nie jest łatwe.
Audio
Księżna Matylda wręcza księgę liturgiczną Mieszkowi II (zdjęcie ilustracyjne)
Księżna Matylda wręcza księgę liturgiczną Mieszkowi II (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- W 1031 roku układ wrogów Mieszka II stał się zbyt potężny, by móc mu sprostać. Wtedy bowiem doszło do pierwszego w naszej historii współdziałania między wschodnim i zachodnim sąsiadem Polski - wskazał w audycji "Historia żywa" historyk prof. Andrzej Nowak. Do pierwszego upadku Polski przyczynili się także... bracia polskiego króla.

Gdy w 1034 roku zmarł Mieszko II, dokonał się następny akt tragedii - załamało się społeczeństwo, porządek władzy. - Okazało się, że niepodległość nie jest potrzebna dużej części, a może nawet większości, społeczeństwa. Skala obciążeń związanych z utrzymaniem imperium Bolesława Chrobrego została oceniona przez ludność zamieszkującą ziemię polską za zbyt wielką - powiedział historyk.

Jak podkreślił prof. Nowak, ten bunt, który nastąpił po śmierci Mieszka II, był buntem przeciwko niepodległości. - Skończyło się tragicznie. Okazało się, że Polska bez niepodległości nie jest lepsza dla jej mieszkańców. Ideał anarchii, bez państwa, nie jest do utrzymania, bo ktoś zawsze sięgnie po władzę - tłumaczył.

Wówczas nastoletni syn Mieszka II, Kazimierz Odnowiciel, postanawił wrócić do Polski. - To nie był władca, który tylko trzymał miecz w ręku. Roztropnymi decyzjami potrafił budować podstawy odnowienia polskiej suwerenności - ocenił ekspert. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Goście: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 16.09.2017

Godzina emisji: 14.11

kk/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śladami suwerenności Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 13:15
Zgodnie z konwencją z Montevideo z 1933 roku, by państwo mogło zaistnieć, konieczne są: terytorium, ludność, władza zwierzchnia oraz utrzymanie relacji z innymi państwami. W takim rozumieniu komunistyczna Polska była niepodległa.
rozwiń zwiń