X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opowieść o czasach dwóch Bolesławów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 15:00
W cyklu poświęconym setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku odwołujemy się do początków państwa polskiego, podążając śladami wydarzeń, które budowały niepodległość i suwerenność Polski.
Audio
  • Opowieść o czasach dwóch Bolesławów (Historia żywa)
Śmierć Bolesława III Krzywoustego autorstwa Józefa Peszki
Śmierć Bolesława III Krzywoustego autorstwa Józefa PeszkiFoto: Józef Peszka/Wikipedia/domena publiczna

Tym razem opowieść o czasach dwóch Bolesławów: Szczodrego i Krzywoustego, XI-wiecznego króla i XII-wiecznego księcia Polski.

Bolesław II Szczodry (Śmiały) prowadził politykę zmierzającą do wzmocnienia pozycji państwa na arenie międzynarodowej i uniezależnienia od Cesarstwa.

Bolesław III Krzywousty rozpoczął panowanie w latach 90. XI wieku, gdy władza centralna w Księstwie Polskim znacznie osłabła. Jego ojciec Władysław Herman podzielił swoje księstwo, pozostawiając sobie formalnie władzę zwierzchnią, lecz realnie popadł w zależność polityczną od swojego palatyna, Sieciecha.

Jak i jakim kosztem była we wspomnianych czasach realizowana idea niepodległości i suwerenności państwa polskiego? Jakie nauki wynikły z tego na przyszłość? Jaki miały wpływ na odrodzenie Polski po 1918 roku? Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Goście: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 14.10

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszko I nie chciał, aby Bolesław Chrobry został królem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 16:00
By zdobyć władzę sprzeciwił się testamentowi ojca dokonując pierwszego w historii Polski zamachu. Bolesław Chrobry syn Mieszka I przejął po ojcu państwo obejmujące dwie trzecie dzisiejszej Polski. Dlaczego Mieszko pominął swojego pierworodnego? Jakie były konsekwencje tej decyzji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami suwerenności Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 13:15
Zgodnie z konwencją z Montevideo z 1933 roku, by państwo mogło zaistnieć, konieczne są: terytorium, ludność, władza zwierzchnia oraz utrzymanie relacji z innymi państwami. W takim rozumieniu komunistyczna Polska była niepodległa.
rozwiń zwiń