X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Władysław Łokietek - niezłomny rycerz niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 15:13
- To, co uderza w biografii Władysława Łokietka to niesłychany upór, odwaga, determinacja w dążeniu do celu - który okazał się być zbieżny z celem Polski - czyli do odzyskania niepodległości - mówi w audycji "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.  
Audio
  • Władysław Łokietek - niezłomny rycerz niepodległości (Historia żywa)
Władysław Łokietek koronę otrzymał z rąk arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława
Władysław Łokietek koronę otrzymał z rąk arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Wielkopolska, część Kujaw, ziemia sieradzka i łęczycka oraz Pomorze Gdańskie - tylko tym, a może aż tym dysponował Władysław Łokietek w 1296 roku, po zabójstwie króla Przemysła II.

W ten sposób rozpoczynał swoją drogę na tron Polski. Była to także droga do zjednoczonego królestwa w 1320 roku, czego po 182 latach rozbicia dzielnicowego udało się dokonać tylko Łokietkowi. Była to droga wyboista, na której władca raz tracił wszystko, to znów wracał do gry. Na dobre powrócił w 1306 roku, choć pokonany przez Wacława II czeskiego, który został przed nim królem Polski.

- Być może przylgnął do niego przydomek "łokieć, Łokietek", nie przez jego wzrost, ale dlatego, że potrafił od owego Łokietka dojść do roli jednoczyciela, króla i tego, który położył fundament pod potęgę, jaką stworzył jego syn Kazimierz zwany Wielkim. To wszystko świadczy o roli, jaką Łokietek w naszej historii odgrywa - niezłomnego rycerza niepodległości - zaznacza prof. Andrzej Nowak.

Jak to się stało, że to Władysław Łokietek zawinął do portu Niepodległość? Jak walczył o suwerenność Państwa? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

W naszym cyklu poświęconym setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku odwołujemy się do czasów minionych podążając śladami tych, którzy budowali suwerenność Polski i jej bronili lub ją tracili.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Goście: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 14.10.2017

Godzina emisji: 14.11

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wacław III - król, którego nie było

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 14:00
Królewski życiorys Wacława III odbiega od życiorysów innych władców Polski, ponieważ nigdy nie pojawił się on w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojciec i syn: Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 16:31
- Kojarzymy go z niewielkim wzrostem, ale część historyków uważa, że ten przydomek przylgnął do księcia nie ze względu na jego posturę, ale na pochodzenie z najmniejszego księstewka z rozdrobnionej ziemi Królestwa Polskiego stad to pogardliwe określenie - tłumaczył historyk Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń