Początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:10
Krewo, 14 sierpnia 1385 rok. Podpisanie aktu unii Polski i Litwy. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. To był początek federacji obu narodów.
Audio
  • Unia polsko-litewska była najtrwalszą w historii Europy. Jak udawało się rozwiązywać nieuniknione konflikty miedzy obu narodami (Historia żywa/Jedynka)
Władysław Jagiełło pędzla Michała Godlewskiego (1863)
Władysław Jagiełło pędzla Michała Godlewskiego (1863)Foto: Wikimedia Commons, domena publiczna

Czy ten projekt, dopełniony chrztem księcia litewskiego Jagiełły i jego ślubem z 12-letnią wówczas Jadwigą - królową Polski w lutym 1386 roku, to tylko wielki front antykrzyżacki? Wcześniej oba państwa raczej się zwalczały. Historycy wyliczyli, że Litwini 53 razy najeżdżali Polskę docierając aż pod Kraków. Był konflikt polsko-litewski o Wołyń i o Podole, który przetrwał nawet po ogłoszeniu federacji aż do XVII wieku.

Unia Polski i Litwy była jedną z najtrwalszych federacji w dziejach Europy. Trwała 410 lat. Choć od początku była bliska rozerwania i przeżywała poważne zawirowania. Jaką rolę odegrał tu Witold - zbuntowany, stryjeczny brat Jagiełly? Witold przyjął chrzest wcześniej niż Władysław z rąk Krzyżaków. Dlaczego Litwini zwrócili się ku Polsce, a nie rosnącej w siłę Moskwie.

Nasz cykl poświęcony jest setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku. Odwołujemy się do czasów minionych przypominając wydarzenia i ich głównych bohaterów, budujących niepodległość i suwerenność Polski lub prowadzących do ich utraty.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 14.09

ag/kk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia horodelska – braterstwo Polski i Litwy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 05:55
Historycy twierdzą, że unia horodelska jest wzorem współpracy dla jednoczącej się Europy. - Dwóch władców, mimo wzajemnej rywalizacji, potrafiło zdobyć się na kompromis - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Igor Kąkolewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Kiejstutowicz – niepokorny brat Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 06:07
Dwuznaczny, podstępny i marzący o rozbiorze Polski cynik, czy wytrawny polityk i odważny wojownik? Kim naprawdę był brat Władysława Jagiełły?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagiełło i Jadwiga - małżeństwo królów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 17:00
Do polskiego panteonu jako jedni z najpopularniejszych władców Polski weszli Litwin i Andegawenka. Tak też zatytułował swoją popularną książkę znawca epoki prof. Stefan Kuczyński.
rozwiń zwiń