Narodziny krzyżackiego zagrożenia dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 15:16
Był jednym z trzech największych, obok Joannitów i Templariuszy, chrześcijańskich zakonów rycerskich, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Dlaczego pojawił się w historii Polski?
Audio
  • Narodziny krzyżackiego zagrożenia dla Polski (Historia żywa/Jedynka)
Bitwa pod pod wsią Grunwald uchwycona na obrazie Jana Matejki
Bitwa pod pod wsią Grunwald uchwycona na obrazie Jana MatejkiFoto: wikipedia.org/public domain

Początek obecności Krzyżaków w historii Polski to rok 1228. Konrad Mazowiecki, po śmierci starszego brata Leszka Białego, przymierzając się do tronu krakowskiego, zawiera z nimi umowę, by na północnej flance jego księstwa wyręczyli go w walce z niewiernymi - z Prusami i Jaćwingami. Było to tuż po wyrzuceniu zakonu z Węgier, gdzie nie realizował swojej misji, stając się zagrożeniem dla króla.

Ok. 1308/1309 roku, w ostatniej fazie rozbicia dzielnicowego, Krzyżacy podstępnie weszli w posiadanie Pomorza Gdańskiego i miasta Gdańska. - To był przełom. To była duża, ważna dzielnica. Chrześcijańska - nie wymagała pracy misyjnej. Krzyżacy stali się otwarcie wyraźnym zagrożeniem dla państwa polskiego, które zaczynało się jednoczyć - wskazał w audycji "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której - wspominając Grunwald, sobór w Konstancji i wojnę trzynastoletnią - opowiedzieliśmy o walce z krzyżackim zagrożeniem. Jaka się z tym wiąże lekcja niepodległości?

Cykl "Historia żywa" poświęcony jest setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku. Odwołujemy się do czasów minionych przypominając wydarzenia i ich głównych bohaterów, budujących niepodległość i suwerenność Polski lub prowadzących do ich utraty.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 14.13

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fenomen polskiej szlachty - narodu politycznego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 14:08
W 1792 roku Wincenty Skrzetuski - ksiądz, prawnik, pedagog i pisarz polityczny - stwierdził: "Szlachta polska jest Elektorką Królów, matką i zarodem Senatu, stanowicielką praw, sprawczynią sądów, mocą wojska, ozdobą pokoju, tarczą wolności. Zaszczytów tych zazdroszczą jej sąsiedzi, nie pojmują barbarzyńcy, lękają się nieprzyjaciele".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:10
Krewo, 14 sierpnia 1385 rok. Podpisanie aktu unii Polski i Litwy. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. To był początek federacji obu narodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmowski i Piłsudski. Dwaj wielcy gracze, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:10
Jaka ma być ta Polska po 123 latach niewoli? To pytanie zadawane było chyba przez wszystkich Polaków w 1918 roku. Ojców niepodległości było z pewnością wielu, ale największe zasługi mieli dwaj anatagoniści Roman Dmowski i Józef Piłsudski, którzy dla dobra Polski na ten czas zawiesili spory.
rozwiń zwiń