X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodziny krzyżackiego zagrożenia dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 15:16
Był jednym z trzech największych, obok Joannitów i Templariuszy, chrześcijańskich zakonów rycerskich, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Dlaczego pojawił się w historii Polski?
Audio
  • Narodziny krzyżackiego zagrożenia dla Polski (Historia żywa/Jedynka)
Bitwa pod pod wsią Grunwald uchwycona na obrazie Jana Matejki
Bitwa pod pod wsią Grunwald uchwycona na obrazie Jana MatejkiFoto: wikipedia.org/public domain

Początek obecności Krzyżaków w historii Polski to rok 1228. Konrad Mazowiecki, po śmierci starszego brata Leszka Białego, przymierzając się do tronu krakowskiego, zawiera z nimi umowę, by na północnej flance jego księstwa wyręczyli go w walce z niewiernymi - z Prusami i Jaćwingami. Było to tuż po wyrzuceniu zakonu z Węgier, gdzie nie realizował swojej misji, stając się zagrożeniem dla króla.

Ok. 1308/1309 roku, w ostatniej fazie rozbicia dzielnicowego, Krzyżacy podstępnie weszli w posiadanie Pomorza Gdańskiego i miasta Gdańska. - To był przełom. To była duża, ważna dzielnica. Chrześcijańska - nie wymagała pracy misyjnej. Krzyżacy stali się otwarcie wyraźnym zagrożeniem dla państwa polskiego, które zaczynało się jednoczyć - wskazał w audycji "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której - wspominając Grunwald, sobór w Konstancji i wojnę trzynastoletnią - opowiedzieliśmy o walce z krzyżackim zagrożeniem. Jaka się z tym wiąże lekcja niepodległości?

Cykl "Historia żywa" poświęcony jest setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku. Odwołujemy się do czasów minionych przypominając wydarzenia i ich głównych bohaterów, budujących niepodległość i suwerenność Polski lub prowadzących do ich utraty.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 14.13

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fenomen polskiej szlachty - narodu politycznego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 14:08
W 1792 roku Wincenty Skrzetuski - ksiądz, prawnik, pedagog i pisarz polityczny - stwierdził: "Szlachta polska jest Elektorką Królów, matką i zarodem Senatu, stanowicielką praw, sprawczynią sądów, mocą wojska, ozdobą pokoju, tarczą wolności. Zaszczytów tych zazdroszczą jej sąsiedzi, nie pojmują barbarzyńcy, lękają się nieprzyjaciele".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:10
Krewo, 14 sierpnia 1385 rok. Podpisanie aktu unii Polski i Litwy. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. To był początek federacji obu narodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmowski i Piłsudski. Dwaj wielcy gracze, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:10
Jaka ma być ta Polska po 123 latach niewoli? To pytanie zadawane było chyba przez wszystkich Polaków w 1918 roku. Ojców niepodległości było z pewnością wielu, ale największe zasługi mieli dwaj anatagoniści Roman Dmowski i Józef Piłsudski, którzy dla dobra Polski na ten czas zawiesili spory.
rozwiń zwiń