Polska i Litwa tworzą Rzeczpospolitą Obojga Narodów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 14:32
Zawarcie Unii Lubelskiej między Polską a Litwą w 1569 roku zapoczątkowało wielowiekową historię powstałego wówczas nowego organizmu politycznego na mapie Europy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W swojej historii państwo miało rekordową w skali kontynentu powierzchnię blisko miliona kilometrów kwadratowych.
Audio
  • Polska i Litwa zawierają unię i tworzą Rzeczpospolitą Obojga Narodów (Historia żywa/Jedynka)
Herby Korony Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego w herbie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Z nich wzięły się nasze barwy narodowe
Herby Korony Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego w herbie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Z nich wzięły się nasze barwy narodoweFoto: Tadeusz Gajl, lic. CC (wikipedia)

Pierwsza unia polsko-litewska, ale personalna, rozpoczynająca jednocześnie panowanie Jagiellonów na tronie polskim, narodziła się w Krewo w 1385 roku. Zatem dlaczego doszło do zawarcia unii lubelskiej? Jakie miała znaczenie dla suwerenności XVI-wiecznej Polski? A jakie miała znaczenie dla Litwy?

Nie tylko w polityce wewnętrznej, ale i międzynarodowej tamtego czasu. Trwał konflikt z Krzyżakami, rosła potęga Wielkiego Księstwa Moskiewskiego i zagrożenie przez Turków i Tatarów?  

Prof. Andrzej Nowak wyjaśnia, dlaczego za panowania Jana Olbrachta, syna Kazimierza Jagiellończyka, unia polsko-litewska rozpadła się na 10 lat i w jaki sposób Litwa straciła jedną trzecią swego ówczesnego terytorium na rzecz Księstwa Moskiewskiego.

*** 

Nasz cykl poświęcony jest setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku. Odwołujemy się do czasów minionych przypominając wydarzenia, które budowały niepodległość i suwerenność Polski.

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 2.12.2017

Godzina emisji: 14.13

ag/mz


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:10
Krewo, 14 sierpnia 1385 rok. Podpisanie aktu unii Polski i Litwy. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. To był początek federacji obu narodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodziny krzyżackiego zagrożenia dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 15:16
Był jednym z trzech największych, obok Joannitów i Templariuszy, chrześcijańskich zakonów rycerskich, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Dlaczego pojawił się w historii Polski?
rozwiń zwiń