X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sarmackie dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 14:54
Sarmacki Ptolemeusz – tak kilka stuleci temu nazywano słynnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Przymiotnik sarmacki był nagminnie stosowany od XVI wieku. Wtedy narodziła się fascynacja sarmatyzmem w Polsce.
Audio
Mikołaj Kopernik - portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu
Mikołaj Kopernik - portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w ToruniuFoto: Wikiopedia/PD

To był czas kiedy w Europie narody  poszukiwały w swojej  w historii  starożytnych przodków uświetniających ówczesne państwo i żyjących w nim ludzi. Polacy znaleźli sobie starożytnych Sarmatów, którzy mieli zamieszkiwać dorzecze Wisły zanim pojawili się tu Słowianie.

Nazwę zaczerpnęli twórcy polskiej kultury sarmackiej z dzieł astronoma, matematyka i geografa greckiego pochodzenia Ptolemeusza z Aleksandrii, żyjącego w  II wieku przed Chrystusem. Ptolemeusz w swoich dziełach  używał  nazwy "Sarmacja Europejska" wskazując na lud zamieszkujący tereny Rzeczpospolitej. Było też określenie "Sarmacja Azjatycka" – dalej na wschód aż do rzeki Don. Z łaciny Sarmata – to członek koczowniczych plemion irańskich.

Sarmacki mit stał się podstawą  niezwykle żywotnej i oryginalnej kultury szlachty polskiej,  kultury obecnej  kilka stuleci, która ukształtowała  osobowość, a może stereotyp staropolskiego szlachcica. Sarmata aż do oświecenia to uosobienie polskiego patrioty. Zaś w oświeceniu symbol wszystkiego co złe dla Polski.

W "Historii żywej" mówiliśmy o kulturze Jana Kochanowskiego i sarmackiej idei: duchowych podstawach suwerenności. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Nasz cykl poświęcony jest teraz  setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku.   Odwołujemy się do czasów minionych przypominając wydarzenia, które budowały   suwerenność Polski lub prowadziły do jej utraty.  

*** 

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 9.12.2017

Godzina emisji: 14.12

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:10
Krewo, 14 sierpnia 1385 rok. Podpisanie aktu unii Polski i Litwy. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. To był początek federacji obu narodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodziny krzyżackiego zagrożenia dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 15:16
Był jednym z trzech największych, obok Joannitów i Templariuszy, chrześcijańskich zakonów rycerskich, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Dlaczego pojawił się w historii Polski?
rozwiń zwiń