Rzeczpospolita potęgą Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 15:00
W II połowie XVI wieku, zwanego złotym wiekiem dziejów Polski, państwo polsko-litewskie miało prawie 1 mln km2 powierzchni i ok. 11 milionów mieszkańców.
Audio
  • Rzeczpospolita potęgą Europy (Historia żywa/Jedynka)
Portret konny Zygmunta III Wazy na tle oblężenia Smoleńska, autorstwa Tomasz Dolabella
Portret konny Zygmunta III Wazy na tle oblężenia Smoleńska, autorstwa Tomasz DolabellaFoto: Wikipedia/Domena publiczna

Było jednym z największych (obok Rosji oraz Imperium Osmańskiego) państw Europy, potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną. To czasy panowania w Rzeczypospolitej pogromcy Moskwy Stefana Batorego. Po nim koronę przejął Zygmunt III Waza, wchodząc już w wiek XVII, a następnie - jego syn Władysław IV.

To w ich czasach Polska i Rosja były pod jednym berłem. Rzeczpospolita wykracza poza własne granice i rozciąga się na inne, podporządkowane jednostki polityczne – w imię czego staje się imperium? Zapraszamy do wysłuchania prof. Andrzeja Nowaka.

***

Nasz cykl poświęcony jest teraz setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku.  Odwołujemy się do czasów minionych przypominając wydarzenia, które budowały   suwerenność Polski lub prowadziły do jej utraty.  

*** 

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 16.12.2017

Godzina emisji: 14.09

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzięki czemu Polska tak szybko stała się potęgą?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 17:21
Co sprawiło, że tak niewiele czasu było potrzeba, aby Polska z drugorzędnego europejskiego królestwa stała się imperium? Niecałe sto lat po śmierci ostatniego Piasta Kazimierza Wielkiego, za czasów Jagiellonów, w latach 60. XV wieku Polska sięgała już od Bałtyku po Morze Czarne. Imperia powstają głównie w wyniku podbojów. To nie była jednak taktyka polskich władców. Dlaczego?
rozwiń zwiń