X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzeczpospolita potęgą Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 15:00
W II połowie XVI wieku, zwanego złotym wiekiem dziejów Polski, państwo polsko-litewskie miało prawie 1 mln km2 powierzchni i ok. 11 milionów mieszkańców.
Audio
  • Rzeczpospolita potęgą Europy (Historia żywa/Jedynka)
Portret konny Zygmunta III Wazy na tle oblężenia Smoleńska, autorstwa Tomasz Dolabella
Portret konny Zygmunta III Wazy na tle oblężenia Smoleńska, autorstwa Tomasz DolabellaFoto: Wikipedia/Domena publiczna

Było jednym z największych (obok Rosji oraz Imperium Osmańskiego) państw Europy, potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną. To czasy panowania w Rzeczypospolitej pogromcy Moskwy Stefana Batorego. Po nim koronę przejął Zygmunt III Waza, wchodząc już w wiek XVII, a następnie - jego syn Władysław IV.

To w ich czasach Polska i Rosja były pod jednym berłem. Rzeczpospolita wykracza poza własne granice i rozciąga się na inne, podporządkowane jednostki polityczne – w imię czego staje się imperium? Zapraszamy do wysłuchania prof. Andrzeja Nowaka.

***

Nasz cykl poświęcony jest teraz setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku.  Odwołujemy się do czasów minionych przypominając wydarzenia, które budowały   suwerenność Polski lub prowadziły do jej utraty.  

*** 

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 16.12.2017

Godzina emisji: 14.09

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzięki czemu Polska tak szybko stała się potęgą?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 17:21
Co sprawiło, że tak niewiele czasu było potrzeba, aby Polska z drugorzędnego europejskiego królestwa stała się imperium? Niecałe sto lat po śmierci ostatniego Piasta Kazimierza Wielkiego, za czasów Jagiellonów, w latach 60. XV wieku Polska sięgała już od Bałtyku po Morze Czarne. Imperia powstają głównie w wyniku podbojów. To nie była jednak taktyka polskich władców. Dlaczego?
rozwiń zwiń