X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spór złotej wolności z królewską niepodległością

Jak na losy Polski wpłynęły magnackie rokosze, kiedy szlachta otwarcie wystąpiła przeciwko władcy?
W inowrocławskim muzeum wisi obraz przedstawiający bitwę pod Mątwami autorstwa Mariana Adamczyka
W inowrocławskim muzeum wisi obraz przedstawiający bitwę pod Mątwami autorstwa Mariana AdamczykaFoto: Muzeum w Inowrocławiu/Marian Adamczyk
O Audycji

Zbrojne wystąpienie przeciwko królowi było nie do pomyślenia za panowania Kazimierza Wielkiego (1333-70). Było niemożliwe za pierwszych Jagiellonów. Stało się faktem w końcówce rządów Zygmunta Starego (1507-48), w połowie XVI wieku, kiedy szlachta  wystąpiła przeciwko podatkom na wojnę i elekcji vivente rege - za życia króla.

Krew się na razie nie polała. Jednak rokosz lwowski, tzw. wojna kokosza, bo jedynymi ofiarami były kury, znalazła już niebawem naśladowców. Rokosz wojewody krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego spędził sen z powiek Zygmunta III Wazy i doprowadził do wojny domowej. Szlachta nie chciała dopuścić do wzmocnienia królewskiej władzy. Rokoszanie zostali jednak pokonani w bitwie pod Guzowem w 1607 roku.

Z kolei w 1665 roku magnat Jerzy Sebastian Lubomirski zorganizował rokosz przeciwko królowi Janowi Kazimierzowi, który zakończył się krwawą, bratobójczą bitwą pod Mątwami. W ocenie historyków rokosz Lubomirskiego zaprzepaścił szansę na reformy państwa.
Od pogromu kur pod Lwowem do krwawej rzezi wojsk królewskich pod Mątwami - czyli jak zrodził się spór złotej wolności z królewską niepodległością i jak wpłynął na dzieje Rzeczypospolitej?

W naszym cyklu poświęconym setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku odwołujemy się do czasów minionych podążając śladami tych, którzy budowali suwerenność Polski i jej bronili lub ją tracili. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog)

Data emisji: 30.12.2017

Godzina emisji: 14.10

ag

Playlista