Czy rozbiorów Polski dało się uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 14:53
18 maja 1792 roku armia rosyjska przekroczyła granice Rzeczypospolitej. Rozpoczęła się rosyjska interwencja tłumaczona hasłami "obrony zagrożonej wolności". To wydarzenie było początkiem wojny polsko-rosyjskiej, zwanej wojną w obronie Konstytucji 3 Maja.
Audio
  • Czy rozbiorów Polski dało się uniknąć? (Historia żywa/Jedynka)
Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku
Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 maja 1791 roku"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, to był pierwszy w Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej, nowoczesny i spisany akt tego typu. Dlaczego nie udało się jej obronić i doszło do II i III rozbioru Polski, mimo bohaterskiego zrywu, czyli Insurekcji Kościuszkowskiej? 

Jak wyglądała sytuacja w Polsce między 3 maja 1791 roku a 18 maja 1792 roku?

- To był czas ogromnego entuzjazmu, czas zwycięstwa patriotyzmu niepodległościowego (...). Pierwszy rok obowiązywania konstytucji był bardziej czasem nadziei niż strachu czy jakichś ponurych przeczuć, choć sytuacja, zwłaszcza od stycznia 1792 roku, zaczęła się zmieniać bardzo szybko na niekorzyść Rzeczypospolitej - powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Nowak. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 3.02.2018

Godzina emisji: 14.08

abi/ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak ks. Stanisław Konarski budził ducha niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 16:45
1 lutego 1717 roku Europa Środkowo-Wschodnia była jeszcze w ogniu wielkiej wojny północnej między Szwecją a Rosją, Saksonią i Danią, wojny toczonej od 17 lat głównie na terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym była konfederacja barska?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 15:15
Dla jednych konfederacja barska to pierwsze powstanie narodowe w imię niepodległości przeciwko imperialnej Rosji i jej wpływom w Rzeczpospolitej. Dla drugich to ruch polityczno-militarny, którego celem było wyrzucenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z tronu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Szkoły Rycerskiej i Komisji Edukacji Narodowej do Konstytucji 3 Maja

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 14:30
"Uważam korpus kadecki za oręż przydatny jedynie interesom Imperatorowej" - tak po latach król Stanisław August Poniatowski miał ocenić krytycznie swoje dzieło - Szkołę Rycerską - w rozmowie z brytyjskim dyplomatą, hrabią Jamesem Harrisem. Dlaczego?
rozwiń zwiń