X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po klęsce Napoleona. Nowe rozdanie w sprawie polskiej – utworzenie Królestwa Polskiego w 1815 roku

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 14:55
"Złe z dobrem pomieszane, ale lepiej nam będzie, niż było" – to słowa księcia Adama Czartoryskiego o Królestwie Polskim. Tak zwana Kongresówka powstała z większości dotychczasowych ziem, istniejącego w epoce wojen napoleońskich, Księstwa Warszawskiego. 
Audio
  • Utworzenie Królestwa Polskiego w 1815 roku (Historia żywa/Jedynka)
PR1
PR1Foto: PR1

Formalnie stało się to na mocy traktatu rosyjsko-austriacko-pruskiego 3 maja 1815 roku. Traktat wszedł do aktu końcowego postanowień kongresu wiedeńskiego miesiąc później. Każdy kolejny władca Rosji miał być królem polskim.

- Aleksander bardzo chciał zbudować Królestwo Polskie, które będzie całkowicie pod jego kontrolą. Rozumiał jednocześnie, że Królestwo Polskie, które nie będzie pod jego kontrolą, a będzie pod patronatem zachodniego imperatora, to będzie śmiertelne niebezpieczeństwo dla imperializmu rosyjskiego – przekonywał prof. Andrzej Nowak.

Car Aleksander I narzucił Królestwu konstytucję, ale opracowaną przez zespół z księciem Czartoryskim na czele. Akt powstał w oparciu na francuskiej konstytucji Księstwa Warszawskiego oraz Konstytucji 3 maja. To było nowe rozdanie w sprawie polskiej. Stefan Kieniewicz i Władysław Zajewski nazywali powstanie Kongresówki IV rozbiorem Polski. Z kolei Mieczysław Żywczyński nie zgadzał się z tym. Uważał, że  słowo rozbiory odnosi się do całego państwa polskiego w granicach z 1772 roku.

Co było tym dobrem, a co złem wskazywanym przez księcia Adama? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 10.03.2018

Godzina emisji: 14.11

Abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeszcze Polska nie umarła, czyli Legiony Polskie i początki pracy organicznej pod zaborami

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 18:18
"Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski, za twoim przewodem złączym się z narodem" - śpiewali żołnierze Legionów Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Majchrowski - człowiek o niebanalnym życiorysie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 20:14
Stefan Majchrowski - pisarz, autor blisko stu słuchowisk i audycji, w tym dla dzieci, przygotowanych dla Polskiego Radia. 22 lutego minęła 30. rocznica jego śmierci, a 13 marca minie 110 rocznica urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księstwo Warszawskie - namiastka państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 14:50
Czy to było państwo wywalczone przez Polaków u boku Napoleona Bonapartego czy państwo kompromisowe - element nowego układu sił w Europie doby napoleońskiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy będą obsługiwać światło XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 19:55
Już niebawem w Polsce zostanie uruchomiony program szkolenia młodych polskich naukowców do użytkowania lasera European XFEL.
rozwiń zwiń