X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok 1863. "Poszli nasi w bój bez broni", czyli "Chwała zwyciężonym"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:08
Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. I bardzo krwawym. Jego bilans był tragiczny: dziesiątki tysięcy zabitych, zesłania na Syberię, utrata majątków powstańców, rusyfikacja na niespotykaną skalę.
Audio
  • Rok 1863. "Poszli nasi w bój bez broni", czyli "Chwała zwyciężonym" (Historia żywa/Jedynka)
Powstanie Styczniowe
Powstanie StycznioweFoto: Wikipedia/domena publiczna

22 stycznia 1863 powstał Tymczasowy Rząd Narodowy, który wezwał Polaków walki przeciwko Rosji. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. Walki trwały także na Litwie, Białorusi i Ukrainie do jesieni 1864 roku. Powstańcze państwo podziemne przetrwało jeszcze rok. Ostatnim oddziałem partyzanckim rozbitym w kwietniu 1865 roku na Podlasiu dowodził ks. Stanisław Brzóska.Choć już  kilka miesięcy wcześniej stracono przywódcę powstania Romualda Traugutta i innych członków Rządu Narodowego.

O ile powstanie listopadowe było regularną wojną polsko-rosyjską, to powstanie styczniowe było - jak to nazwał Tomasz Łubieński - "desperackim, trochę przypadkowo wywołanym zrywem". Piosenka powstańcza "Poszli nasi w bój bez broni" dobrze określa ideę powstania styczniowego. Powstańcy uważali, że racja moralna, prawo Polaków do wolności zrównoważą rosyjskie karabiny i armaty. Sądzili, że słuszność sprawy doprowadzi ich do zwycięstwa.   

Dlaczego tak się nie stało? I dlaczego historycy wciąż spierają się o jego sens zawarty w pytaniu bić się czy nie bić? Choć w polskiej tradycji historycznej łacińska dewiza gloria victis - "chwała zwyciężonym" - oznaczająca najwyższy wyraz czci dla poległych za sprawę wolności to łączy się najmocniej z pokoleniem uczestników powstania styczniowego. Gościem audycji był prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 14.08

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet syberyjski: W jak wielkie więzienie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 16:43
Wielka Brytania miała Australię, Francja Nowa Kaledonię, Rosja Syberię. To tylko niektóre przykłady więzień bez krat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc listopadowa, czyli powstańcza gorączka 1830-31

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 15:00
Klęska na własne życzenie, zmarnowana szansa - te określenia przylgnęły do Powstania Listopadowego 1830-31 roku, zrywu Polaków z Piotrem Wysockim na czele przeciwko rosyjskiemu zaborcy, największej potędze militarnej ówczesnej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruch spiskowy po powstaniu listopadowym

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:58
Czy ruch spiskowy w zaborach po powstaniu listopadowym do 1855 roku, czyli do śmierci cara Mikołaja I to sukces czy porażka?
rozwiń zwiń