X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe koncepcje narodu: Liga Narodowa i Roman Dmowski

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 15:00
Dla jednych wybitny polityk, dla innych nacjonalista kojarzony z antysemityzmem, autor opublikowanych w 1903 roku, a zakazanych w PRL -u, "Myśli nowoczesnego Polaka".
Audio
  • Nowe koncepcje narodu: Liga Narodowa i Roman Dmowski (Historia żywa/Jedynka)
Roman Dmowski
Roman DmowskiFoto: Biblioteka Kongresu USA/domena publiczna

W publikacji tej pisał: naród to "żywy organizm społeczny, mający swą na podstawie rasowej i historycznej rozwiniętą odrębność duchową, swą kulturę, swe potrzeby i interesy". O Romanie Dmowskim i założonej przez niego 1 kwietnia 1893 roku Lidze Narodowej rozmawiali będą Dorota Truszczak i jej gość prof. Andrzej Nowak.

W deklaracji programowej Ligi "Nasz patriotyzm" czytamy: "Każdy czyn polityczny Polaka, bez względu na to gdzie jest dokonywany i przeciw komu skierowany, musi mieć na widoku interesy całego narodu".

Tajna Liga Narodowa była pierwszym krokiem w budowie polskiego ruchu narodowego. Miała być obecna we wszystkich zaborach, docierać do wszystkich warstw społecznych. Stawiała sobie za cel ujednolicenie polityki polskiej wobec zaborców, wychowanie polityczne narodu, organizowanie form oporu w postaci manifestacji, walkę z wszelkimi formami współpracy z zaborcą. Ale przeciwstawiała się działaniom zbrojnym podejmowanym przez lewicę i popierała strajk szkolny 1905.

Po wybuchu I wojny światowej jej członkowie powołali Komitet Narodowy Polski w Paryżu uznany przez mocarstwa zachodnie za jedyną reprezentację Polski. A sam Dmowski, uczestnik konferencji pokojowej w Wersalu, przyczynił się do utworzenia we Francji Armii Polskiej będącej zalążkiem przyszłych sił zbrojnych II RP. Liga Narodowa została rozwiązana w 1928 roku. O jakiej Polsce marzył jej twórca?

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 14.09

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Dmowski i jego polityczne koncepcje

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 18:14
Droga do polityki Romana Dmowskiego nie była jednak prosta. - Cała kariera życiowa Dmowskiego może być traktowana jako przykład społecznego awansu w tym najlepszym tego słowa  znaczeniu. Jego ojciec z trudem składał litery, w przypadku matki było trochę inaczej, ale nie wiadomo, czy w domu były jakieś książki - opowiada prof. Krzysztof Kawalec. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na Dziś: Roman Dmowski a narodziny II RP

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 21:51
– Jeżeli Polska bez Piłsudskiego byłaby inna niż była, to II Rzeczpospolita bez Dmowskiego również nie byłaby taka sama – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 2 stycznia minęła 79. rocznica śmierci współzałożyciela i głównego ideologa Narodowej Demokracji.
rozwiń zwiń