Niepodległość według Polskiej Partii Socjalistycznej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 15:10
17 listopada 1892 roku, Paryż. Rozpoczyna się zjazd przedstawicieli ugrupowań socjalistycznych działających na ziemiach polskich.
Audio
  • Niepodległość według Polskiej Partii Socjalistycznej (Historia żywa/Jedynka)
Delegaci PPS na kongres II Międzynarodówki. Londyn 1896. Siedzą od lewej: Ignacy Mościcki, Bolesław Jędrzejowski, Józef Piłsudski, Aleksander Dębski. Stoją: Bolesław Miklaszewski, Witold Jodko-Narkiewicz
Delegaci PPS na kongres II Międzynarodówki. Londyn 1896. Siedzą od lewej: Ignacy Mościcki, Bolesław Jędrzejowski, Józef Piłsudski, Aleksander Dębski. Stoją: Bolesław Miklaszewski, Witold Jodko-NarkiewiczFoto: Domena publiczna

W tym dniu 21-letni Feliks Perl, związany z drugim Proletariatem późniejszy redaktor naczelny organu PPS "Robotnika", stwierdził: "niepodległą republikę polską musimy postawić sobie jako najbliższy cel".

Podczas trwającego do 23 listopada tzw. Zjazdu Paryskiego powstaje Polska Partia Socjalistyczna, już nie tylko z programem ekonomicznym i społecznym – ale i nastawiona na odbudowę niepodległego państwa polskiego. Wśród członków tworzącej się PPS byli też niechętni postulatowi niepodległości Polski. To oni w 1893 roku założyli Socjaldemokrację Królestwa Polskiego. Byli to m.in. Róża Luksemburg, Feliks Dzierżyński i Julian Marchlewski, przyszli działacze komunistyczni.

Początki ruchu socjalistycznego na ziemiach polskich sięgają lat 70. XIX wieku. W 1882 roku powstała partia Proletariat. Działacze jej następczyni, tzw. drugiego Proletariatu, uczestniczyli w zjeździe w Paryżu, tak jak przedstawiciele Związku Robotników Polskich, Zjednoczenia Robotniczego i Polskiej Gminy Narodowo-Socjalistycznej.

Dlaczego w "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej" zapisano kwestię niepodległości Polski, dotychczas pomijaną, a nawet odrzucaną? Partia socjalistyczna to była przede wszystkim reprezentantka interesów proletariatu. Na to pytanie odpowiedział prof. Andrzej Nowak.

Zaapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 2.06.2018

Godzina emisji: 14.09

mg/abi

Czytaj także

Hetman żołnierskich serc

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 10:57
Biskup Władysław Bandurski był honorowym kapelanem Legionów Polskich. Od 1918 roku w Wojsku Polskim, w 1919 uczestniczył w wyprawie na Wilno. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Krechowcami wsławiła polskich ułanów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 14:00
Bolesław Mościcki - pułkownik kawalerii Wojska Polskiego, pierwszy dowódca słynnego 1 pułku Ułanów Krechowieckich.
rozwiń zwiń