X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niepodległość według Polskiej Partii Socjalistycznej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 15:10
17 listopada 1892 roku, Paryż. Rozpoczyna się zjazd przedstawicieli ugrupowań socjalistycznych działających na ziemiach polskich.
Audio
  • Niepodległość według Polskiej Partii Socjalistycznej (Historia żywa/Jedynka)
Delegaci PPS na kongres II Międzynarodówki. Londyn 1896. Siedzą od lewej: Ignacy Mościcki, Bolesław Jędrzejowski, Józef Piłsudski, Aleksander Dębski. Stoją: Bolesław Miklaszewski, Witold Jodko-Narkiewicz
Delegaci PPS na kongres II Międzynarodówki. Londyn 1896. Siedzą od lewej: Ignacy Mościcki, Bolesław Jędrzejowski, Józef Piłsudski, Aleksander Dębski. Stoją: Bolesław Miklaszewski, Witold Jodko-NarkiewiczFoto: Domena publiczna

W tym dniu 21-letni Feliks Perl, związany z drugim Proletariatem późniejszy redaktor naczelny organu PPS "Robotnika", stwierdził: "niepodległą republikę polską musimy postawić sobie jako najbliższy cel".

Podczas trwającego do 23 listopada tzw. Zjazdu Paryskiego powstaje Polska Partia Socjalistyczna, już nie tylko z programem ekonomicznym i społecznym – ale i nastawiona na odbudowę niepodległego państwa polskiego. Wśród członków tworzącej się PPS byli też niechętni postulatowi niepodległości Polski. To oni w 1893 roku założyli Socjaldemokrację Królestwa Polskiego. Byli to m.in. Róża Luksemburg, Feliks Dzierżyński i Julian Marchlewski, przyszli działacze komunistyczni.

Początki ruchu socjalistycznego na ziemiach polskich sięgają lat 70. XIX wieku. W 1882 roku powstała partia Proletariat. Działacze jej następczyni, tzw. drugiego Proletariatu, uczestniczyli w zjeździe w Paryżu, tak jak przedstawiciele Związku Robotników Polskich, Zjednoczenia Robotniczego i Polskiej Gminy Narodowo-Socjalistycznej.

Dlaczego w "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej" zapisano kwestię niepodległości Polski, dotychczas pomijaną, a nawet odrzucaną? Partia socjalistyczna to była przede wszystkim reprezentantka interesów proletariatu. Na to pytanie odpowiedział prof. Andrzej Nowak.

Zaapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 2.06.2018

Godzina emisji: 14.09

mg/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hetman żołnierskich serc

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 10:57
Biskup Władysław Bandurski był honorowym kapelanem Legionów Polskich. Od 1918 roku w Wojsku Polskim, w 1919 uczestniczył w wyprawie na Wilno. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Krechowcami wsławiła polskich ułanów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 14:00
Bolesław Mościcki - pułkownik kawalerii Wojska Polskiego, pierwszy dowódca słynnego 1 pułku Ułanów Krechowieckich.
rozwiń zwiń