X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wydarzenia roku 1915

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 15:04
Cesarz Wilhelm II żegnając niemieckich żołnierzy idących na wojnę powiedział "Obiecuję wam powrót do domu, zanim opadną liście z drzew". 
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o wydarzeniach roku 1915 (Historia żywa/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: jarmoluk/Pixabay

Liście dawno opadły. Nadszedł rok 1915. Drugi rok Wielkiej Wojny. 2 stycznia rozpoczęła się rosyjska ofensywa w Karpatach, a 19 stycznia Niemcy, sojusznik Austro-Węgier, wysłali nad Londyn pierwszego zeppelina. 

31 stycznia pod Bolimowem, na północ od Skierniewic, nastąpił pierwszy w wojnie atak gazowy. Niemcy użyli chloru. To był nowy typ wojny. Już nie gabinetowej, ale nowoczesnej: z lotnictwem, łodziami podwodnymi, bronią chemiczną, czołgami i propagandą wojenną.

Już 8 stycznia w Lozannie powstał Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Prezesem został Henryk Sienkiewicz. Kilka miesięcy później, na początku sierpnia, armia niemiecka zajęła Warszawę. 

Więcej na ten temat w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 8.09.2018

Godzina emisji: 14.13

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Melchior Wańkowicz - postać nieco zakazana w PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 22:00
Pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta, autor popularnych książek, m.in. "Na tropach Smętka", "Bitwa o Monte Cassino", "Ziele na kraterze", a także uczestnik działań na rzecz niepodległości Polski między 1914, a 1918 rokiem - to bohater audycji radiowej Jedynki "Ludzie Niepodległości". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż w czasie do roku 1914

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:11
Od prowincjonalnego konfliktu do wojny powszechnej, która przyniosła Polsce niepodległość. W tym jednym zdaniu można opisać to, co zaczęło się w roku 1914 i doprowadziło do powrotu Polski na mapę Europy w listopadzie 1918 roku, po 123 latach zaborów. 
rozwiń zwiń