Trzeci rok Wielkiej Wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 14:10
Rok 1916 zaczął się zakończeniem jej największej operacji desantowej -  batalii o turecki półwysep Gallipoli. 
Audio
  • Trzeci rok Wielkiej Wojny (Historia żywa/Jedynka)
Francuscy żołnierze w okopach w północno-zachodniej Francji, bitwa pod Verdun
Francuscy żołnierze w okopach w północno-zachodniej Francji, bitwa pod VerdunFoto: Bain News Service, źr. Biblioteka Kongresu USA, Wikipedia/domena publiczna

Państwa ententy przegrały na Morzu Egejskim z Imperium Osmańskim. To był triumf państw centralnych. Nadal wszyscy walczyli ze wszystkimi i to coraz groźniejszą bronią. Anglicy np. pierwszy raz użyli czołgów.  

Rok 1916 zapisał się w historii francusko-niemieckim piekłem Verdun czy brytyjsko-niemiecką bitwą nad Sommą największym starciem I wojny światowej z milionem ofiar.

Była też Kostiuchnówka. Od 4 do 6 lipca polskie siły legionowe stoczyły tam swoją największą bitwę w wojnie. Zatrzymały Rosjan, co przyniosło im  uznanie. Wyniszczające dla Niemiec i Austro-Węgier działania wojenne spowodowały ogłoszenie przez cesarzy deklaracji  utworzenia państwa polskiego zwanej Aktem 6 listopada. Kilkanaście dni później Franciszek Józef, jeden z jej sygnatariuszy, umrze. Czy powstanie Niepodległej było już bliskie? 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 15.09.2018

Godzina emisji: 14.13

ag

Czytaj także

Dmowski i Piłsudski. Dwaj wielcy gracze, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:10
Jaka ma być ta Polska po 123 latach niewoli? To pytanie zadawane było chyba przez wszystkich Polaków w 1918 roku. Ojców niepodległości było z pewnością wielu, ale największe zasługi mieli dwaj anatagoniści Roman Dmowski i Józef Piłsudski, którzy dla dobra Polski na ten czas zawiesili spory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melchior Wańkowicz - postać nieco zakazana w PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 22:00
Pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta, autor popularnych książek, m.in. "Na tropach Smętka", "Bitwa o Monte Cassino", "Ziele na kraterze", a także uczestnik działań na rzecz niepodległości Polski między 1914, a 1918 rokiem - to bohater audycji radiowej Jedynki "Ludzie Niepodległości". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż w czasie do roku 1914

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:11
Od prowincjonalnego konfliktu do wojny powszechnej, która przyniosła Polsce niepodległość. W tym jednym zdaniu można opisać to, co zaczęło się w roku 1914 i doprowadziło do powrotu Polski na mapę Europy w listopadzie 1918 roku, po 123 latach zaborów. 
rozwiń zwiń