X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trzeci rok Wielkiej Wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 14:10
Rok 1916 zaczął się zakończeniem jej największej operacji desantowej -  batalii o turecki półwysep Gallipoli. 
Audio
  • Trzeci rok Wielkiej Wojny (Historia żywa/Jedynka)
Francuscy żołnierze w okopach w północno-zachodniej Francji, bitwa pod Verdun
Francuscy żołnierze w okopach w północno-zachodniej Francji, bitwa pod VerdunFoto: Bain News Service, źr. Biblioteka Kongresu USA, Wikipedia/domena publiczna

Państwa ententy przegrały na Morzu Egejskim z Imperium Osmańskim. To był triumf państw centralnych. Nadal wszyscy walczyli ze wszystkimi i to coraz groźniejszą bronią. Anglicy np. pierwszy raz użyli czołgów.  

Rok 1916 zapisał się w historii francusko-niemieckim piekłem Verdun czy brytyjsko-niemiecką bitwą nad Sommą największym starciem I wojny światowej z milionem ofiar.

Była też Kostiuchnówka. Od 4 do 6 lipca polskie siły legionowe stoczyły tam swoją największą bitwę w wojnie. Zatrzymały Rosjan, co przyniosło im  uznanie. Wyniszczające dla Niemiec i Austro-Węgier działania wojenne spowodowały ogłoszenie przez cesarzy deklaracji  utworzenia państwa polskiego zwanej Aktem 6 listopada. Kilkanaście dni później Franciszek Józef, jeden z jej sygnatariuszy, umrze. Czy powstanie Niepodległej było już bliskie? 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 15.09.2018

Godzina emisji: 14.13

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dmowski i Piłsudski. Dwaj wielcy gracze, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:10
Jaka ma być ta Polska po 123 latach niewoli? To pytanie zadawane było chyba przez wszystkich Polaków w 1918 roku. Ojców niepodległości było z pewnością wielu, ale największe zasługi mieli dwaj anatagoniści Roman Dmowski i Józef Piłsudski, którzy dla dobra Polski na ten czas zawiesili spory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melchior Wańkowicz - postać nieco zakazana w PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 22:00
Pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta, autor popularnych książek, m.in. "Na tropach Smętka", "Bitwa o Monte Cassino", "Ziele na kraterze", a także uczestnik działań na rzecz niepodległości Polski między 1914, a 1918 rokiem - to bohater audycji radiowej Jedynki "Ludzie Niepodległości". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż w czasie do roku 1914

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:11
Od prowincjonalnego konfliktu do wojny powszechnej, która przyniosła Polsce niepodległość. W tym jednym zdaniu można opisać to, co zaczęło się w roku 1914 i doprowadziło do powrotu Polski na mapę Europy w listopadzie 1918 roku, po 123 latach zaborów. 
rozwiń zwiń