X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historyczne słowa Thomasa Woodrowa Wilsona o państwie polskim

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 14:50
Do 1918 roku, wśród tak zwanych dziś polskich miesięcy, styczeń kojarzył się  zapewne z traumą powstania 1863 roku. 8 stycznia 1918 roku miał to zmienić. 
Audio
  • Historyczne słowa Thomasa Woodrowa Wilsona o państwie polskim (Historia żywa/Jedynka)
8 stycznia 1918 roku Thomas Woodrow Wilson w swoim orędziu przedstawił program pokojowy, który miałby zapobiec kolejnej wojnie światowej. Dla Polski ważny był 13. punkt, mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza na terenach zamieszkanych w większości przez ludność polską
8 stycznia 1918 roku Thomas Woodrow Wilson w swoim orędziu przedstawił program pokojowy, który miałby zapobiec kolejnej wojnie światowej. Dla Polski ważny był 13. punkt, mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza na terenach zamieszkanych w większości przez ludność polskąFoto: domena publiczna

W tym dniu w amerykańskim Kongresie prezydent Thomas Woodrow Wilson w 13 punkcie swojego programu pokojowego stwierdził: "Powinno być utworzone niepodległe państwo polskie, które winno obejmować ziemie zamieszkane przez bezspornie polską ludność, mieć zapewniony wolny i bezpieczny dostęp do morza, i którego niezawisłość polityczna, gospodarcza oraz całość terytorialna winny być zagwarantowane układem międzynarodowym".

Tymczasem  wybrany przez Radę Regencyjną w Warszawie premier Jan Kucharzewski domagał się udziału Polski w rokowaniach pokojowych państw centralnych z Rosją bolszewicką oraz Ukrainą  w Brześciu. Bezskutecznie. Akcje protestacyjne przeciwko, jak to uznano, kolejnemu rozbiorowi Polski, objęły znaczą część ziem polskich. Zaś II Brygada Legionów opuściła szeregi armii austro-węgierskiej.

Na początku 1918 roku zawarta została polsko-francuska umowa w sprawie formowania Armii Polskiej we Francji. Armaty grzmiały nadal na polach bitewnych na przemian z dalszym ciągiem rokowań na Wschodzie. Niemcy i Austro-Węgry zajęły Białoruś, Ukrainę, Łotwę, Estonię. 3 marca Rosja podpisała z nimi pokój. Znów w Brześciu.

W audycji rozmawialiśmy o pierwszych miesiącach 1918 roku i sprawie polskiej. Czy ten czas przybliżał czy znów oddalał od niepodległości?

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 29.09.2018

Godzina emisji: 14.10

kh


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepodległość według Polskiej Partii Socjalistycznej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 15:10
17 listopada 1892 roku, Paryż. Rozpoczyna się zjazd przedstawicieli ugrupowań socjalistycznych działających na ziemiach polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydarzenia roku 1915

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 15:04
Cesarz Wilhelm II żegnając niemieckich żołnierzy idących na wojnę powiedział "Obiecuję wam powrót do domu, zanim opadną liście z drzew". 
rozwiń zwiń