X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Między lipcem a listopadem 1918 roku

1 lipca 1918 roku krakowski "Czas" informował, że w Warszawie rozeszła się plotka jakoby Władysław Studnicki, polityk i publicysta orientacji proniemieckiej, zamierzał dokonać zamachu stanu na posiedzeniu Rady Stanu Królestwa Polskiego. 
Józef Piłsudski (C), Kazimierz Sosnkowski (L) i oficer armii niemieckiej Schlossmann (P) w czasie spaceru na terenie twierdzy w Magdeburgu
Józef Piłsudski (C), Kazimierz Sosnkowski (L) i oficer armii niemieckiej Schlossmann (P) w czasie spaceru na terenie twierdzy w MagdeburguFoto: nac.gov.pl
O Audycji

Taka wiadomość, w której powagę gazeta wątpiła z racji jej bohatera, zawarta była w ulotkach rozrzucanych w mieście przez, jak napisał "Czas" "anonimową komendę POW".

Tymczasem w Berlinie ścierają się zwolennicy i przeciwnicy dalszego prowadzenia wojny. Na razie górą są ci pierwsi. Choć załamała się ofensywa nad Marną, Francuzi i Amerykanie przerwali niemieckie linie obrony. Nie lepiej wiodło się sprzymierzeńcom Niemiec: Austriakom, Turkom i Bułgarom. Jednak wydarzeniem lipca było zamordowanie przez bolszewików cara Mikołaja II i jego rodziny.

Kolejne miesiące pokazały coraz większą słabość państw centralnych w starciu z państwami ententy. 3 listopada Austro-Węgry podpisały zawieszenie broni z Włochami, 9 listopada abdykował Wilhelm II i uciekł do Holandii. Nastąpiło proklamowanie republiki w Niemczech. 

W tym samym dniu Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski przebywali w Berlinie i rozmawiali z hrabią Harrym Kesslerem. Piłsudski i Sosnkowski zostali zwolnieni z twierdzy w Magdeburgu 8 listopada. Ale wcześniej, w końcu października, powstała Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie, a na początku listopada Rząd Ludowy w Lublinie.

Jak te wydarzenia między 1 lipca, a 9 listopada zmieniły sytuację na ziemiach Polskich i jaki miały wpływ na powrót Polski na mapę Europy?

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 6.10.2018

Godzina emisji: 14.13

ag

Playlista