X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbudować państwo na gruzach trzech zaborów

10 listopada 1918 rok, godz. 7.30. Na Dworzec Wiedeński w Warszawie przyjechał pociąg specjalny z Berlina. Z pociągu wysiedli Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski, byli  więźniowie twierdzy w Magdeburgu. 
Józef Piłsudski (1918)
Józef Piłsudski (1918)Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl
O Audycji

Dzień później, 11 listopada, alianci podpisali rozejm z Niemcami w Lasku Compiegne w Rethondes. Formalnie to był koniec Wielkiej Wojny. Ale francuski premier Georges Clemenceau stwierdził: "zakończył się dramat wojny-rozpoczął się dramat pokoju".

Jednak to nie był dramat dla Polski. Polska wracała na mapę Europy. W Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. Choć już w końcu października powstała Komisja Likwidacyjna w Krakowie, a od początku listopada Rząd Ludowy w Lublinie. Ośrodki polskiej władzy na ziemiach objętych wojenną pożogą. 

Nowa władza w Warszawie stanęła wobec gigantycznego wyzwania: zbudowania państwa, jak to napisał Stefan Żeromski z "trzech połówek", na gruzach trzech zaborów, po 123 latach  niewoli. Także tam, gdzie Lwów, Wilno, Wielkopolska, Mazury, Gdańsk, Śląsk. Czy to było oczywiste dla zwycięzców i pokonanych w Wielkiej Wojnie? Jedno jest pewne: Sylwester 1918 roku był na pewno inny niż ten sprzed 12 miesięcy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o wydarzeniach 1918 roku mówią Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 13.10.2018

Godzina emisji: 14.

kh

Playlista