Walka o granice a budowanie podstaw państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 14:20
Początek lipca 1919 roku. Ofensywa generała Stanisława Szeptyckiego na Wschodzie i zdobycie węzła kolejowego Mołodeczno pomiędzy Wilnem i Mińskiem co zablokowało Armię Czerwoną na Wileńszczyźnie. 
Audio
  • Walka o granice a budowanie podstaw państwa polskiego (Jedynka/Historia żywa)
Stanisław Szeptycki, fot. ok. 1919 - 1926
Stanisław Szeptycki, fot. ok. 1919 - 1926Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Sukces wojska polskiego zrodził obawy Litwy, że może dojść do inwazji Polski na Kowno. Litwini poprosili Francję o wyznaczenie linii dzielącej wojska: polskie i litewskie. Powstała tzw. Linia Focha była kompromisem między Polską a Ententą. W Białowieży rozpoczęły się, po kilku dniach przerwane, poufne rozmowy polsko-sowieckie w sprawie zawieszenia broni.

Trwała ofensywa na Wołyniu i próby porozumienia się z Ukraińcami przeciwko wspólnemu wrogowi Rosji Sowieckiej.

Na górnym Śląsku wybuchło powstanie ludności polskiej przeciwko władzom niemieckim. Fiasko Polskiej Organizacji Wojskowej  w Kownie, gdzie miało dojść do przewrotu w celu utworzenia propolskiego rządu. Nieudana misja premiera Ignacego Paderewskiego w Paryżu. Alianci odrzucili możliwość wsparcia Polski w wyprawie na Moskwę.

Walka o granice przeplatała się z budowaniem podstaw państwa polskiego. Sejm podjął uchwałę o zasadach reformy rolnej, uchwalił ustawy o: urzędach skarbowych, wydawaniu Dziennika Ustaw, o godle i barwach Rzeczypospolitej, podziale administracyjnym, przywrócił order Virtuti Militari. Swoje podwoje otworzył Teatr Wielki w Poznaniu i Polski Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. W audycji o wydarzeniach lipca, sierpnia i września 1919 roku w wolnej Polsce.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 27.10.2018

Godzina emisji: 14.10

kh/kwh

Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:16
Mieczysław Mroczek to żołnierz legionów, weteran walk o Lwów w 1918 i 1920 roku, po odzyskaniu niepodległości finansista, budowniczy II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
rozwiń zwiń