X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ostatnie trzy miesiące 1919 roku

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 14:50
11 października 1919 roku Józef Piłsudski dokonał uroczystego otwarcia, zamkniętego przez władze rosyjskie w 1832 roku, Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. 
Audio
  • Ostatnie trzy miesiące 1919 roku (Historia żywa/Jedynka)
Pomnik Józefa Piłsudskiego
Pomnik Józefa PiłsudskiegoFoto: Irina Borsuchenko/shutterstock.com/cc

Dwa dni wcześniej w Mikaszewiczach, 100 km na wschód od Pińska, wznowiono rozmowy polsko-sowieckie  oficjalnie nt wymiany jeńców. De facto o przerwaniu  rozpoczętej w lutym wojny.

Natomiast w Belwederze podczas narady politycznej Józef Piłsudski nie planował zawierania pokoju z walczącymi ze sobą: czy to z Rosją bolszewicką czy Denikinowską. Mówił "przetrzymajmy zimę, będziemy panami sytuacji na wschodzie". Starania o antysowiecki sojusz z Polską  podjął przywódca niepodległościowego ruchu Ukrainy Symon Petlura, który przeszedł granicę Polski po przegranej walce z bolszewikami.

Tymczasem Rada Najwyższa Państw Ententy zdecydowała o oddaniu Galicji Wschodniej  pod administrację polską na 25 lat. Rząd Ignacego Paderewskiego, krytykowany z tego powodu, podał się do dymisji. Ale wcześniej, 3 listopada, wniósł do Sejmu projekt konstytucji. Z kolei w Krakowie powstał pierwszy związek sportowy w Niepodległej: Polski Związek Lekkoatletyczny oraz podjęto uchwałę o powołaniu  Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich. Ten ostatni w celu przygotowania naszej reprezentacji na zawody w Antwerpii. Także w stolicy Małopolski rozpoczęła działanie Akademia Górnicza.

W Warszawie Związek Ludowo-Narodowy, najsilniejsze stronnictwo na scenie politycznej przyjęło nowy program. Ostatnie trzy miesiące 1919 roku: polityka, walka, codzienność w wolnej Polsce.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 10.11.2018

Godzina emisji: 14.14

kh


Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:16
Mieczysław Mroczek to żołnierz legionów, weteran walk o Lwów w 1918 i 1920 roku, po odzyskaniu niepodległości finansista, budowniczy II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
rozwiń zwiń