X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Burzliwe letnie miesiące 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 15:42
Od granicy z Łotwą aż do błot poleskich - cały Front Zachodni stanął w ogniu 4 lipca 1920 roku. Rozpoczęła się wielka ofensywa bolszewicka z udziałem 800 tysięcy żołnierzy sowieckich nacierających na wielokrotnie mniejszą armię polską. 
Audio
  • Burzliwe letnie miesiące 1920 roku (Historia żywa/Jedynka)
Wincenty Witos (zdejmuje kapelusz) w otoczeniu działaczy ruchu ludowego we wsi Łukawiec
Wincenty Witos (zdejmuje kapelusz) w otoczeniu działaczy ruchu ludowego we wsi ŁukawiecFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dużymi krokami nadchodziła sierpniowa bitwa warszawska na śmierć i życie nazwana później Cudem nad Wisłą i jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Bitwa za sprawą  sprytnego manewru znad Wieprza, czyli kontruderzenia wojsk polskich na tyły Frontu Zachodniego wojsk bolszewickich, zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Czy mogło być inaczej? Na początku lipca 1920 roku premier Władysław Grabski zabiegał  bezskutecznie na Zachodzie o satysfakcjonujące Polskę pośrednictwo w pokoju z Moskwą. Nota z budzącą nasze wątpliwości propozycją linii rozejmowej  sygnowana przez Georga Curzona brytyjskiego ministra spraw zagranicznych trafiła do sowieckiego komisarza Gieorgija Cziczerinia i została odrzucona na wniosek Lenina. Tymczasem Litwa stała się sojusznikiem Rosji Sowieckiej na mocy dwustronnego traktatu pokojowego. Nic dziwnego, że bolszewicy nie odpowiedzieli na naszą depeszę w sprawie rokowań, skoro w Smoleńsku Rosyjska Komunistyczna Partia powołała sowiecki rząd dla Polski. W Polsce totalna mobilizacja i roszady na scenie politycznej.

W lipcu premierem nie bez powodu został Wincenty Witos. Na czele alianckiej misji wojskowej przyjechał do Polski generał Maxime Weygand. Armia bolszewicka siała postrach i w zawrotnym tempie realizowała swoje cele. Coraz bliżej Warszawy.

W audycji o burzliwym lipcu i sierpniu 1920 roku. Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 14.10

kh


Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:16
Mieczysław Mroczek to żołnierz legionów, weteran walk o Lwów w 1918 i 1920 roku, po odzyskaniu niepodległości finansista, budowniczy II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
rozwiń zwiń