Burzliwe letnie miesiące 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 15:42
Od granicy z Łotwą aż do błot poleskich - cały Front Zachodni stanął w ogniu 4 lipca 1920 roku. Rozpoczęła się wielka ofensywa bolszewicka z udziałem 800 tysięcy żołnierzy sowieckich nacierających na wielokrotnie mniejszą armię polską. 
Audio
  • Burzliwe letnie miesiące 1920 roku (Historia żywa/Jedynka)
Wincenty Witos (zdejmuje kapelusz) w otoczeniu działaczy ruchu ludowego we wsi Łukawiec
Wincenty Witos (zdejmuje kapelusz) w otoczeniu działaczy ruchu ludowego we wsi ŁukawiecFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dużymi krokami nadchodziła sierpniowa bitwa warszawska na śmierć i życie nazwana później Cudem nad Wisłą i jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Bitwa za sprawą  sprytnego manewru znad Wieprza, czyli kontruderzenia wojsk polskich na tyły Frontu Zachodniego wojsk bolszewickich, zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Czy mogło być inaczej? Na początku lipca 1920 roku premier Władysław Grabski zabiegał  bezskutecznie na Zachodzie o satysfakcjonujące Polskę pośrednictwo w pokoju z Moskwą. Nota z budzącą nasze wątpliwości propozycją linii rozejmowej  sygnowana przez Georga Curzona brytyjskiego ministra spraw zagranicznych trafiła do sowieckiego komisarza Gieorgija Cziczerinia i została odrzucona na wniosek Lenina. Tymczasem Litwa stała się sojusznikiem Rosji Sowieckiej na mocy dwustronnego traktatu pokojowego. Nic dziwnego, że bolszewicy nie odpowiedzieli na naszą depeszę w sprawie rokowań, skoro w Smoleńsku Rosyjska Komunistyczna Partia powołała sowiecki rząd dla Polski. W Polsce totalna mobilizacja i roszady na scenie politycznej.

W lipcu premierem nie bez powodu został Wincenty Witos. Na czele alianckiej misji wojskowej przyjechał do Polski generał Maxime Weygand. Armia bolszewicka siała postrach i w zawrotnym tempie realizowała swoje cele. Coraz bliżej Warszawy.

W audycji o burzliwym lipcu i sierpniu 1920 roku. Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 14.10

kh


Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:16
Mieczysław Mroczek to żołnierz legionów, weteran walk o Lwów w 1918 i 1920 roku, po odzyskaniu niepodległości finansista, budowniczy II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
rozwiń zwiń