X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piąty rok polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:07
13 stycznia 1923 roku rozpoczął urzędowanie nowo powołany minister skarbu Władysław Grabski. Od prawie miesiąca Polska borykająca się z inflacją miała nowy rząd generała Władysława Sikorskiego. Ale większość sejmowa związana z podpisanym w maju paktem lanckorońskim, tzw. koalicja Chjeno-Piasta opowiadająca się za narodowym charakterem Rzeczypospolitej, przyczyniła się do jego upadku.
Audio
  • Piąty rok polskiej niepodległości (Historia żywa/Jedynka)
Budowa falochronu w porcie w Gdyni
Budowa falochronu w porcie w GdyniFoto: Gąsiorowski Henryk, Grudziądz - Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

W maju Sikorskiego zastąpił Wincenty Witos, który w grudniu oddał tekę szefa rządu Władysławowi Grabskiemu, przyszłemu ojcu polskiego złotego. Powołano rząd pozaparlamentarny, rząd fachowców. Wtedy za jednego dolara płacono już ponad 6 milionów marek polskich. 

Hiperinflacja wywołała falę strajków górników, kolejarzy, pocztowców. W listopadzie rząd wprowadził kilkudniowy stan wyjątkowy w Warszawie, Lwowie, Krakowie, Katowicach i Łodzi. Pojawiła się groźba strajku generalnego.

W lipcu Marszałek Józef Piłsudski, po wcześniejszych rezygnacjach z wszelkich stanowisk w państwie, rozpoczynając przymusową, przedwczesną polityczna emeryturę, nazwał endecję "zaplutym, potwornym karłem".

Poza politycznymi sporami. Towarzystwo Akcyjne "H.Cegielski" rozpoczęło budowę fabryki lokomotyw w Poznaniu. Poświęcono port w Gdyni. Otwarto Transatlantycką Centralę Radiotelegraficzną. Odzyskany po latach od Rosji pomnik księcia Józefa Poniatowskiego znów w Warszawie, tak jak część rękopisów wywiezionych w okresie rozbiorów.

W polityce międzynarodowej: Rada Ligi Narodów podjęła decyzję o ustaleniu linii demarkacyjnej między Polską i Litwą. Konferencja Ambasadorów Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Japonii uznała wschodnią granicę Polski. Polska dyplomacja nawiązywała kontakty handlowe i wojskowe.

Gościem audycji był prof. Andrzej Nowak. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 29.12.2018

Godzina emisji: 14.09

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Grabski - ojciec polskiego złotego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 07:00
Był postacią, o której z pełnym przekonaniem można powiedzieć: fachowiec, mąż stanu i polityk propaństwowy. Władysław Grabski, znany przede wszystkim jako autor reformy walutowej, dla budowy II RP dokonał o wiele więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowniczowie II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 19:30
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe dzięki rozpadowi mocarstw zaborczych po I wojnie światowej i sytuacji politycznej po zakończeniu wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1921 - pierwszy rok bez wojen w Niepodległej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 14:54
Sukces czy porażka, a może zdrada wobec sojuszników, czy najważniejsza dla II RP polityczna umowa międzynarodowa? 
rozwiń zwiń