Rok 1925 - siódmy rok niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:41
Rok 1925, to rok układów  lokarneńskich, wojny celnej z Niemcami i emigracji Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Audio
  • Rok 1925 - siódmy rok niepodległej Polski (Historia żywa / Jedynka)
Premier i minister spraw zagranicznych Aleksander Skrzyński (1925 r.)
Premier i minister spraw zagranicznych Aleksander Skrzyński (1925 r.)Foto: NAC

1 stycznia 1925 roku został otwarty Polski Urząd Pocztowy w Gdańsku. W ciągu kilku dni skrzynki na listy z naszym godłem zostały zamalowane barwami byłego cesarstwa niemieckiego. Niemiecka prasa nacjonalistyczna żądała ich usunięcia.

Liga Narodów stanęła po naszej stronie. Niemcy uznały za ostateczną jedynie swoją zachodnią granicę. Październikowe układy lokarneńskie odeszły od ustaleń wersalskich sankcjonując taką postawę Berlina. Wcześniej do Warszawy przyjechał sowiecki komisarz spraw zagranicznych Gieorgij Cziczerin i bezskutecznie zabiegał o zawarcie paktu o nieagresji z Polską. W Rzymie podpisano konkordat między Polską a Watykanem.

Trwała wojna celna z Niemcami. Na giełdach zagranicznych nastąpiło załamanie kursu złotego. Aby wzmocnić polską gospodarkę Polska zabiegała o kredyty w obcych bankach. Bez sukcesów. W listopadzie rząd fachowców Władysława Grabskiego, ojca polskiego złotego, podał się do dymisji. Zastąpił go rząd koalicyjny Aleksandra Skrzyńskiego oparty o narodową demokrację, chadecję, PSL "Piast", PPS . 

Sejm uchwalił ustawę o wykonaniu reformy rolnej. Wcześniej politykę rolną obozu narodowego krytykowało środowisko ziemiańskie.
Józef Piłsudski, który od kilku miesięcy był na przymusowej politycznej emeryturze w Sulejówku, zarzucił władzom wojskowym fałszowanie dokumentacji, by umniejszyć jego zasługi w wojnie 1919-20 roku.

Rozwijająca się polska radiofonia przez radiostację Warszawa nadała pierwsze słuchowisko dramatyczne "Warszawiankę"  Wyspiańskiego. W grobowcu na stołecznym placu Saskim odbył się pogrzeb Nieznanego Żołnierza. Złożono prochy bezimiennego  obrońcy Lwowa. W audycji o Polsce siódmym roku naszej Niepodległości.

Gościem był profesor Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 14.09

ag/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piąty rok polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:07
13 stycznia 1923 roku rozpoczął urzędowanie nowo powołany minister skarbu Władysław Grabski. Od prawie miesiąca Polska borykająca się z inflacją miała nowy rząd generała Władysława Sikorskiego. Ale większość sejmowa związana z podpisanym w maju paktem lanckorońskim, tzw. koalicja Chjeno-Piasta opowiadająca się za narodowym charakterem Rzeczypospolitej, przyczyniła się do jego upadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanka na Kresach II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 19:10
Historia amerykańskiej dziennikarki i pisarki Virgilii Peterson, która poślubiła polskiego ziemianina Pawła Sapiehę i zamieszkała w siedzibie rodu w Siedliskach w ówczesnym województwie lwowskim. Opisała swoje życie w książce "Amerykańska Księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1924, rok hiperinflacji i złotego polskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 14:50
8 stycznia 1924 roku za 1 dolara płacono około 10 milionów marek polskich. Powołany niespełna miesiąc wcześniej rząd fachowców Władysław Grabski nazywany ojcem polskiego złotego, stanął przed gigantycznym wyzwaniem. W obliczu hiperinflacji Sejm uchwalił  ustawę o naprawie skarbu i reformie walutowej.
rozwiń zwiń