X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok 1927 - rządy sanacji po przewrocie majowym

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 15:06
22 maja 1927 roku, niemalże w rocznicę zamachu majowego, w wyborach do Rady Miejskiej w Warszawie znaczący sukces odniosła Narodowa Demokracja uzyskując 47 ze 120 miejsc.
Audio
  • Rok 1927 - rządy sanacji po przewrocie majowym (Historia żywa/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Masson

Trwały polityczne boje nowych władz ze starym parlamentem nie tylko o prawo prasowe. Wicepremier prof. Kazimierz Bartel dwukrotnie odroczył sesję Sejmu. Ostatecznie prezydent Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie o rozwiązaniu Sejmu i Senatu I kadencji i wyznaczył wybory na marzec 1928 roku. 

Marszałek zabiegał o pozyskanie środowisk ziemiańskich, aby odciągnąć je od związków z Narodową Demokracją. Bankierzy amerykańscy udzielili Polsce pożyczki stabilizacyjnej w wysokości 62 milionów dolarów i 2 milionów funtów szterlingów. Na sesji Rady Ligi Narodów Józef  Piłsudski spotkał się z premierem Litwy Augustinasem Voldemarasem. Zapytał szefa litewskiego rządu czy chce z Polską wojny czy pokoju.

Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 9.02.2018

Godzina emisji: 14.09

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Camp Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 20:00
W latach 1917- 1919, w Toronto, Camp Borden, w Niagara-on-the-Lake i w St. John w Quebecu kanadyjscy oficerowie wyszkolili ponad 22.000 ochotników do Polskiej Armii we Francji, tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, podczas I wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Bandurski. Kapłan, który poświęcił krzyż na Giewoncie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 12:12
Zwany był odważnym kapłanem na trudne czasy. Był biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej, honorowym kapelanem Legionów Polskich, naczelnym kapelanem Wojska Litwy Środkowej i przewodniczącym Zarządu Oddziału Wileńskiego Związku Harcerstwa Polskiego, kawalerem Orderu Virtuti Militari. 
rozwiń zwiń