X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok 1928 - rok dziesięciolecia II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 14:53
19 stycznia 1928 roku została ogłoszona "Deklaracja Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem Marszałka Piłsudskiego". 
Audio
  • Rok 1928 - rok dziesięciolecia II Rzeczypospolitej (Historia żywa/Jedynka)
10 pułk ułanów na ulicach Warszawy w 1928 roku
10 pułk ułanów na ulicach Warszawy w 1928 rokuFoto: nac.gov.pl

Na czele powstałego niedawno i szykującego się do pierwszych wyborów po zamachu majowym, parlamentarnego zaplecza Józefa Piłsudskiego stanął jego współpracownik Walery Sławek. Wsparcie aparatu państwowego, duża popularność Marszałka spowodowały, że wielu zaufało sanacji, a nie "sejmokracji". Doszło do radykalnej zmiany w parlamentarnych ławach. Choć obóz władzy nie uzyskał miażdżącej większości w wyborach marcowych. Piłsudski jeszcze do czerwca był premierem, choć na inauguracyjnym posiedzeniu nowego parlamentu część posłów opozycyjnych wznosiła antyrządowe okrzyki za co policja usunęła ich z Sali obrad.

Prof. Kazimierz Bartel po raz czwarty zasiadł w fotelu pierwszego ministra. Marszałek  ostro skrytykował sejmową opozycję  oraz ograniczenia: władzy rządu i uprawnień prezydenta. Roman Dmowski zjednoczył swoich zwolenników powołując Stronnictwo Narodowe. W lipcu na IX  Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie Halina Konopacka zdobyła w rzucie dyskiem pierwszy złoty medal dla Polski. Sierpień i wrzesień upłynął pod znakiem  Paktu Brianda-Kelloga. Jego sygnatariusze: USA i kilka najważniejszych krajów Europejskich, w tym Polska wyrzekali się prowadzenia wojny. Dołączył do nich Związek Sowiecki.

Z jesienią powróciły  parlamentarne boje o władzę w państwie. BBWR zgłosił w Sejmie wniosek o rozpoczęcie prac nad zmianą konstytucji. Z kolei we Lwowie nacjonaliści ukraińscy sprofanowali pomniki ku czci obrońców miasta w 10. rocznicę tych wydarzeń. Polacy odpowiedzieli zdemolowaniem części pomieszczeń  ukraińskich  spółdzielni i  towarzystw.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 16.02.2018

Godzina emisji: 14.10

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przyczyny i przebieg przewrotu majowego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 14:55
12 maja 1926 roku o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie Józefa Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń