X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wydarzenia roku 1930

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 15:43
13 stycznia 1930 roku przewodnictwo sesji Rady Ligi Narodów objął po raz pierwszy przedstawiciel Polski, minister spraw zagranicznych August Zaleski.
Audio
August Zaleski, minister spraw zagranicznych, w gabinecie pracy.
August Zaleski, minister spraw zagranicznych, w gabinecie pracy.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W kraju trwały parlamentarne potyczki sanacji i opozycji. W Senacie Premier Kazimierz Bartel wygłosił przemówienie o kryzysie obecnego parlamentaryzmu. A Sejm uchwalił wniosek o votum nieufności wobec dwóch ministrów. Ostatecznie gabinet Bartla podał się do dymisji. 

Nie bez trudności nowym premierem został prezes BBWR Walery Sławek. Stronnictwa Centrolewu przyjęły deklarację walki z systemem dyktatury i domagały się rozpisania nowych, uczciwych wyborów oraz ustąpienia "rządów dyktatury" Józefa Piłsudskiego. W tej samej atmosferze obradował Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu zwołany przez Wincentego Witosa do Krakowa. Krakowska prokuratura wszczęła w związku z tym śledztwo. Po dymisji premiera Walerego Sławka na czele rządu stanął Józef Piłsudski. Ówczesną konstytucję nazywał "konstytutą" słowem najbliższym "prostytuty" i stwierdził, że należy ją zmienić, aby wyjść z chaosu paraliżującego państwo.

Niespełna tydzień po tym, 30 sierpnia, prezydent Ignacy Mościcki rozwiązał parlament i wyznaczył wybory na listopad. Nastąpiła seria aresztowań czołowych opozycyjnych posłów i osadzenie ich w więzieniu w Brześciu nad Bugiem. Na znak protestu zwolennicy Centrolewu zorganizowali manifestacje uliczne. W starciu z policją byli zabici i ranni.

W listopadowych wyborach BBWR uzyskał większe poparcie niż w 1928 roku. Walery Sławek został ponownie premierem, a Piłsudski udał się na odpoczynek na portugalską wyspę Maderę. Więźniów brzeskich zwolniono za kaucją.

W kraju trwały nie tylko polityczne boje. Otwarto największe zakłady azotowe i największą elektrownię. A w stolicy - Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, Bibliotekę Narodową  i stadion Legii . W Krakowie położono kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Biblioteki Jagiellońskiej. W Gdyni poświęcono żaglowiec Dar Pomorza. Ponadto uruchomiono nowe połączenia telefoniczne i morskie z odległymi zakątkami świata.

Z Małopolski Wschodniej nieustannie dochodziły wieści o fali akcji terrorystycznych ukraińskich nacjonalistów. Rok 1930 przyniósł ich 191, w czasie kiedy wojewoda wołyński Henryk Józewski chciał realizować program polsko-ukraińskiego pojednania.

W audycji o znaczeniu wydarzeń 1930 roku dla przyszłości Polski. Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 14.10

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Generał Stanisław Maczek - uwielbiany przez swoich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 08:26
Losy gen. Stanisława Maczka -  dowódcy I Dywizji Pancernej - odzwierciedlają historię Polski i obrazują trudy, jakich doświadczali Polacy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1928 - rok dziesięciolecia II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 14:53
19 stycznia 1928 roku została ogłoszona "Deklaracja Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem Marszałka Piłsudskiego". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwy rok 1929

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 14:50
1 stycznia 1929 roku weszła w życie ustawa o ustroju sądów. Zniosła dotychczasowe dziedzictwo zaborów. Jednocześnie rozpoczęły się sejmowe debaty nad zmianą konstytucji. Wzmocnienie pozycji prezydenta postulował projekt BBWR. To była gorąca polityczna zima.
rozwiń zwiń