X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

1932. Czternasty rok istnienia Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 14:50
13 stycznia 1932 roku Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok po prawie trzymiesięcznym tzw. procesie brzeskim jedenastu działaczy Centrolewu.  
Audio
Poświęcenie nowej siedziby Polskiej Agencji Telegraficznej w Krakowie w 1932 roku
Poświęcenie nowej siedziby Polskiej Agencji Telegraficznej w Krakowie w 1932 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W jednym z najgłośniejszych procesów politycznych II Rzeczpospolitej skazani zostali więźniowie twierdzy brzeskiej, przywódcy opozycji antysanacyjnej, m.in. trzykrotny premier Wincenty Witos, Adam Ciołkosz, Norbert Barlicki, Władysław Kiernik.

Kilkanaście dni wcześniej zakończył się trzynasty rok istnienia II Rzeczypospolitej, zmagającej się od jakiegoś czasu z kryzysem gospodarczym. W 1932 roku przyjęto szeroki program walki z kryzysem. Ponadto: Sejm uchwalił reformę szkolnictwa ministra Janusza Jędrzejewicza, doszło do fali strajków chłopskich i strajku powszechnego w przemyśle naftowym, w innym słynnym procesie Ritę Gorgonową, oskarżoną o morderstwo, skazano na śmierć. 

Wielkim wydarzeniem było otwarcie Instytutu Radowego w Warszawie w obecności Marii Skłodowskiej-Curie. Polscy sportowcy: Jadwiga Wajsówna, Janusz Kusociński, Zygmunt Heljasz  pobili kilka rekordów świata, a Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura niebawem po zwycięstwie w  międzynarodowych zawodach samolotowych zginęli w wypadku lotniczym. Podpisaliśmy umowę z włoską firmą Fiat na produkcję samochodów. Trzej polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Z kolei na sowieckiej Białorusi powstał polski rejon narodowościowy "Dzierżyńszczyzna". Nasza dyplomacja nieustannie zabiegała o bezpieczeństwo Polski w Europie. Został podpisany polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Senat Wolnego Miasta Gdańska przedłużył prawo stacjonowania w tamtejszym porcie polskich okrętów wojennych. Szerokim echem odbiła się decyzja władz niemieckich o ułaskawieniu członków bojówki hitlerowców, którzy zamordowali polskiego robotnika koło Bytomia. Te wydarzenia poprzedziły mianowanie 38-letniego Józefa Becka ministrem spraw zagranicznych.

W audycji o bogatym w wydarzenia czternastym roku istnienia Rzeczypospolitej. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 14.08

kh

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burzliwy rok 1929

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 14:50
1 stycznia 1929 roku weszła w życie ustawa o ustroju sądów. Zniosła dotychczasowe dziedzictwo zaborów. Jednocześnie rozpoczęły się sejmowe debaty nad zmianą konstytucji. Wzmocnienie pozycji prezydenta postulował projekt BBWR. To była gorąca polityczna zima.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydarzenia roku 1930

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 15:43
13 stycznia 1930 roku przewodnictwo sesji Rady Ligi Narodów objął po raz pierwszy przedstawiciel Polski, minister spraw zagranicznych August Zaleski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1931 - ciąg dalszy walki o kształt Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 14:58
"Proces brzeski to odcięcie głowy opozycji i zamach na polską demokrację" - głosili przeciwnicy obozu piłsudczykowskiego. A profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego w liście otwartym napisali "Brześć hańbi imię Polski w Europie".
rozwiń zwiń