Rok 1933 - kolejny rok istnienia II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:00
30 stycznia 1933 roku Prezydent Niemiec powierzył utworzenie rządu Adolfowi Hitlerowi liderowi  NSDAP, najsilniejszej partii w parlamencie. W wywiadzie dla angielskiej gazety Hitler nazwał polski korytarz pomorski "haniebną niesprawiedliwością" i domagał się  jego szybkiego zwrotu.
Audio
  • 1933 - 15-ty rok odrodzonego państwa polskiego (Historia żywa/Jedynka)
Od lewej: Galeazzo Ciano-minister spraw zagranicznych Włoch, Joachim von Ribbentrop-minister spraw zagranicznych III Rzeszy, Adolf Hitler-przywódca III Rzeszy, Benito Mussolini-przywódca państwa włoskiego.
Od lewej: Galeazzo Ciano-minister spraw zagranicznych Włoch, Joachim von Ribbentrop-minister spraw zagranicznych III Rzeszy, Adolf Hitler-przywódca III Rzeszy, Benito Mussolini-przywódca państwa włoskiego.Foto: Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa/NAC

Polski minister spraw zagranicznych Józef Beck ripostował: "Nasz stosunek do Niemiec będzie dokładnie taki sam, jak stosunek Niemiec do Polski".  W tym samym czasie  Senat Gdańska wypowiedział Polsce umowę o wspólnej policji portowej. Naszą reakcją było wprowadzenie na Westerplatte dodatkowej  kompanii piechoty nie przewidzianej w umowach. Wydarzenie potępił Zachód. Piłsudskiemu  przypisywano zamiar wojny prewencyjnej. Niebawem jednak Hitler potwierdził wolę dotrzymania obowiązujących traktatów i wyrzeczenia się stosowania siły. Ambasador Niemiec w Polsce złożył Piłsudskiemu projekt deklaracji o nieagresji.

Dumą Polski stało się otwarcie magistrali węglowej łączącej Gdynię z Górnym Śląskiem. W Warszawie strajk w uczelniach z powodu  zapisów projektu ustawy akademickiej. Zaś decyzją rządu został rozwiązany endecki Obóz Wielkiej Polski. Z kolei PPS opuściła zjednoczoną opozycję, co spowodowało początek końca Centrolewu. Ignacy Mościcki ponownie wybrany na prezydenta, a twórca reformy edukacji min. Janusz Jędrzejewicz na premierem.

Strajki chłopskie trwały. Stronnictwo Ludowe ostro krytykowało rządy sanacji. Wielka Brytania, Francja Włochy i Niemcy parafowały pakt czterech w Rzymie otwierający możliwość rewizji granic z Polską. W Londynie w ramach przeciwwagi podpisaliśmy ze Związkiem Radzieckim i kilkoma innymi państwami konwencję o określeniu napastnika.

Polacy cieszyli się kolejnym rekordem świata w rzucie dyskiem Jadwigi Wajsówny, zwycięstwem Franciszka Hynka i Zbigniewa Burzyńskiego w międzynarodowych zawodach balonowych, odkryciem w Biskupinie grodu sprzed dwóch i pół tysiąca lat, samotnym  przelotem nad Atlantykiem pierwszego Polaka - Stanisława Skarżyńskiego.  

O tym jaki był ten 1933  -   kolejny rok istnienia II Rzeczypospolitej mówi profesor Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 14.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piąty rok polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:07
13 stycznia 1923 roku rozpoczął urzędowanie nowo powołany minister skarbu Władysław Grabski. Od prawie miesiąca Polska borykająca się z inflacją miała nowy rząd generała Władysława Sikorskiego. Ale większość sejmowa związana z podpisanym w maju paktem lanckorońskim, tzw. koalicja Chjeno-Piasta opowiadająca się za narodowym charakterem Rzeczypospolitej, przyczyniła się do jego upadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1925 - siódmy rok niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:41
Rok 1925, to rok układów  lokarneńskich, wojny celnej z Niemcami i emigracji Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedwojenne gwiazdy były wzorem do naśladowania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:53
Wdzięk, seksappeal i oryginalna niepowtarzalna uroda charakteryzowały przedwojenne gwiazdy, ale kto dziś pamięta te mniej znane nazwiska: "żony swojego męża" Marii Żabczyńskiej, Nory Ney, Reri, czy Lili Zielińskiej? Gwiazdy kształtowały gusta, modę i rozpalały wyobraźnię.
rozwiń zwiń